Pixel 7 serisi, Google Tensor G2 çipinden güç alacak

Pixel 7 serisi, Google Tensor G2 çipinden güç alacak

Google, Mayıs ayındaki I/O 2022 konferansında Pixel 7, Pixel 7 Pro ve Pixel Watch'ı tanıttıktan sonra dün 6 Ekim'de bir Pixel donanım etkinliği olacağını duyurdu. ikinci nesil “Tensor G2” çipiyle güçlendirilecek.

“Google Tensor” çipi, Pixel 6 ve 6 Pro'da ve ardından Pixel 6a'da son zamanlarda ortaya çıktı. 8 çekirdekli ve Mali-G78 MP20 GPU'lu Google Tensor SoC, 5nm'lik bir süreç kullanılarak geliştirildi. Google tarafından tasarlanan akıllı telefon çipi, Google'ın makine zekasını kullanarak Exynos gibi CPU'ları geliştirmek için Google ve Samsung tarafından birlikte yapıldı.

Cihazın güncellenen resmi sitesine Pixel 7'nin kullandığı "Google Tensor G2" işlemcisine referans eklendi. Google'ın bu yılki rekoru devam ederse, Tensor G2'nin hem Pixel 7a'ya hem de şirketin gelecek yıl piyasaya sürdüğü katlanabilir cihaza dahil edilmesini beklemeliyiz. Google, Tensor G2 SoC'nin Pixel 7 ve Pixel 7 Pro'da görüntü ve video işlemenin yanı sıra güvenlik ve ses tanımayı iyileştirmek için kullanıldığını iddia ediyor.

Unutmuş olabilecekler için, Google'ın ilk özel olarak oluşturulmuş SoC'si dahili olarak GS101 olarak adlandırıldı, ancak o zamandan beri yalnızca Google Tensör İşlemcisi olarak anıldı. Geçen Kasım ayından bu yana, Google'ın yaklaşmakta olan Pixel telefonlarının “GS201” adlı ikinci nesil bir Tensör çipi kullanacağını biliyorduk.

Ancak, şirketin yeni donanım için marka stratejisi belirsizdi. Google, Pixel 7'deki yazılım konusunda biraz sessiz kaldı, sadece cihazın görünümünü gösterdi, bu yüzden umarım bunlar, gelecek ayki etkinlikte neler duymayı bekleyebileceğimize dair ipuçlarıdır.

Tensor G2'nin Samsung'un 4nm LPE sürecini kullandığı, 2 x Cortex X1, 2 x Cortex A78 ve 4x Cortex A55 çekirdeğine sahip olduğu ve AnTuTu çalışma puanının 800.000'i geçmesi bekleniyor.

Söylentiler, Google'ın Pixel 7 ve 7 Pro için hala bir yüz kilidi açma özelliği üzerinde çalıştığını gösteriyor, bu nedenle “güvenlik” kelimesi buna atıfta bulunabilir veya geçmiş Pixel telefonların aksine daha genel güvenlik yükseltmelerine atıfta bulunabilir.