Patent İhlali Nedeniyle, Kolombiya'da iPhone Satışları Yasaklandı

Patent İhlali Nedeniyle, Kolombiya'da iPhone Satışları Yasaklandı

5G Patent İhlali nedeniyle birçok ülke birçok ülkede iPhone satış yasağı görüyor ve bu yasağı uygulayan ilk ülke Columbia oldu.

Bu yasak sadece 5G kapasiteli iPhone 12, iPhone 13 ve iPad Pro modellerine özeldir. Apple bu iddialarla mücadele ediyor ve yoluna çıkan her yasal işlemi reddediyor. Geçmişte de uyguladıkları farklı hukuki taktiklerle çifte standart yapmakla da suçlanıyor.

Ericsson, iPhone üreticisini modellerinde 5G çipleri kullanarak patentini ihlal etmekle suçluyor. Çünkü Apple bu patentler için para ödüyordu ama sonra sözleşme sona erdi ve o zamandan beri yenilemediler. Apple, geçen yıl Aralık ayında Ericsson'un FRAND şartlarını ihlal ettiğini iddia ederek Ericsson'a dava açtığında işler daha ciddi hale geldi. Apple, Ericsson'un çok fazla patent ücreti talep ettiğini söyledi.

Bu anlaşmazlık giderek büyüdüğünden ve Apple sözleşmesini yenilemediğinden, Ericsson'un çok fazla ülkede iPhone ithalatını çok yakında durdurması ihtimali var. Bu öngörüyü Foss Patent yaptı ve Columbia'dan başlayarak bu öngörü yavaş yavaş gerçekleşiyor. Apple'ın ilk satış ve ithalat yasağı şimdi Columbia'da uygulanıyor. Bu İhlal tespiti zaten Nisan ayında yapıldı ve şimdi Apple, Columbia'da 5G iPhone'ları ithal edip satamaz. Apple, Columbia'daki uyumlarını sunmak için her perakendeci, sosyal medya sorumluları ve diğer yetkililerle konuşmalıdır.

Apple, Columbia'daki yasağını durduracak davaya karşı tedbir denilen bir taktiği bile kullanamıyor ama şimdi Columbia davaya karşı tedbir kararı verdi. Bununla Apple, Apple'ın ülkedeki satışlarını ve ithalatlarını talep etmesine bile olanak sağlayacak bir davaya karşı tedbir bile talep edemez. Yani şimdi Apple başka bir taktik için hazırlanıyor; ABD'ye başvurmak ve Ericsson'dan bunun Apple'ın Columbia'daki gelirine verdiği zararı istemek.

Ancak bu anlaşmazlık Apple için kırmızı alarm değil çünkü Columbia şirket için büyük bir pazar değil. Bu arada Apple, tüm bu anlaşmazlıkları Ericsson ile çözmeye çalışmalı yoksa telafisi zor olacak büyük bir kayıpla karşılaşabilir. Apple'ın geleceği artık kendi elinde.