OneWeb uyduları, Rusya ile bağlarını kestikten sonra şimdi Hindistan tarafından uzaya teslim edilecek

OneWeb uyduları, Rusya ile bağlarını kestikten sonra şimdi Hindistan tarafından uzaya teslim edilecek

Uydu takımyıldızı şirketi OneWeb, donanımını Low Earth Orbit'e sokmak için New Space India Limited ile bir ortaklık duyurdu. Gelişme, OneWeb'in Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya ile bağlarını koparmasının ardından geldi. OneWeb, yeni bir ortak bularak internet dağıtım uydu takımyıldızının geliştirilmesine devam edebilecek.

Planlara göre, Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü'nün (ISRO) ticari kolu olan New Space India Limited, bu yıl içinde OneWeb uydularının fırlatılmasına başlayacak. Görevlerin bu yıl içinde Sriharikota'daki Satish Dhawan Uzay Merkezi'nden başlaması bekleniyor. OneWeb'in yörüngede halihazırda planlanan toplamın %66'sını temsil eden 428 uydusu var. Hindistan'dan lansmanlar bunun üzerine inşa edilmesine yardımcı olacak.

Planlar hakkında yorum yapan OneWeb Yönetim Kurulu Başkanı Sunil Bharti Mittal şunları söyledi:

“Bu, New Space India ve OneWeb'in ortak tutkusu ve vizyonu sayesinde, uzayda işbirliği için tarihi bir gün daha. Lansman planlarına ilişkin bu en son anlaşma, toplulukları küresel olarak birbirine bağlama ortak hedefimiz doğrultusunda uzay endüstrisinde birlikte çalıştığımız için OneWeb ağının gelişimine önemli bir ivme katıyor.”

OneWeb daha önce uydularını yörüngeye göndermek için SpaceX ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Gemide New Space India Limited ile de OneWeb, uyduların nasıl fırlatılacağı konusunda daha fazla seçeneğe sahip olacak. Hindistan'ın bir bütçeyle roket fırlatabilmesiyle bilindiği için şirkete para kazandırabilir.