Nvidia GeForce RTX 3050 Bütçe Masaüstü GPU, GeForce RTX 3080 Ti, Dizüstü Bilgisayarlar için 3070 Ti Duyuruldu

Nvidia GeForce RTX 3050 Bütçe Masaüstü GPU, GeForce RTX 3080 Ti, Dizüstü Bilgisayarlar için 3070 Ti Duyuruldu

Kısıtlı bütçeye sahip oyuncular, heyecanlanmadan önce perakende fiyatlarının ne olduğunu görmek için beklemelidir.

Nvidia, şu anda GeForce RTX 30 serisinde en uygun fiyatlı olan bütçe odaklı GeForce RTX 3050 masaüstü GPU'sunun piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Şirket ayrıca oyun dizüstü bilgisayarları için yeni yüksek performanslı GeForce RTX 3080 Ti ve GeForce RTX 3070 Ti GPU'larını duyurdu ve yakında çıkacak olan amiral gemisi GeForce RTX 3090 Ti'yi tanıttı. GeForce Now bulut oyun platformu, daha fazla yeni oyunla genişletildi ve 5G özellikli mobil cihazlar da dahil olmak üzere daha fazla platformda satışa sunulacak. Nvidia'nın Reflex ekosistemini destekleyen yeni monitörler ve fareler, üreticileri tarafından, e-spor tutkunlarını hedefleyen 360 Hz'e kadar yenileme hızlarına sahip yeni bir 1440p monitör kategorisiyle birlikte duyurulacak. Bu duyurular, CES 2022 ticaret fuarının açılışı ile zamanlanmıştır.

GeForce RTX 3050 tabanlı grafik kartları resmi olarak Rs'den başlayarak fiyatlandırılır. 22.200 (ABD'de 249 $) ve 27 Ocak'tan itibaren dünya çapında satışa sunulacak. Nvidia, kendi Founders Edition kartını sunmayacak ve yalnızca Asus, Zotac, Gigabyte, MSI gibi şirketlerden özel tasarımlar olacak. Palit, Inno3D ve diğerleri. Gerçek sokak fiyatları henüz bilinmiyor, ancak perakende GPU pazarının mevcut durumu göz önüne alındığında önemli ölçüde şişirilmesi muhtemel.

GeForce RTX 3050 GPU, daha büyük kardeşleriyle aynı Ampere mimarisini temel alır ve RTX ışın izleme efektlerinin yanı sıra DLSS görüntü yükseltmeyi destekler. GeForce RTX 1650'nin yerini alması amaçlanıyor ve 1.78GHz'e kadar çalışan 2560 CUDA çekirdeği içeriyor. Tüm kartlar, 128 bit veri yolunda 8 GB GDDR6 belleğe sahip olacak.

Yelpazenin diğer ucunda, "canavar" GeForce RTX 3090 Ti masaüstü GPU, 40 teraflop bant genişliği, ışın izleme için 78 teraflop ve AI işlemlerinde 320 teraflop'a kadar kapasiteye sahip olacak. Bu GPU'nun kripto para madencileri arasında popüler olması muhtemel ve fiyatlandırması ve bulunabilirliği ile ilgili ayrıntılar henüz bilinmiyor. GeForce RTX 3090 Ti grafik kartları, 21Gbps aktarım yapabilen 24GB GDDR6X RAM'e sahip olacak. Daha fazla ayrıntı bu ay içinde duyurulacak.

Dizüstü bilgisayarlara gelince, yeni GeForce RTX 3080 Ti ve GeForce RTX 3070 Ti, 1 Şubat'tan itibaren sırasıyla 2.499 $ ve 1.499 $ başlayan dizüstü bilgisayarlarda satışa sunulacak.

Yaratıcılar için Nvidia, kullanıcıların çiçekler ve çalılar gibi ek unsurlarla ve öncekinden 4 kat daha yüksek maksimum çözünürlükle AI kullanarak manzaralar oluşturmasına olanak tanıyan Canvas uygulamasını güncelledi. Bir 3D sanal dünya simülasyon platformu olan Nvidia Omniverse artık ücretsiz olarak sunulacak ve Omniverse Machinima yeni karakterler ve ortamlarla genişletildi.

The Day Before, Escape from Tarkov ve Rainbox Six: Extraction dahil olmak üzere on yeni oyun RTX ışın izleme ve/veya DLSS yükseltmeyi destekleyecek.

Nvidia ayrıca, ABD'deki aboneler için sınırsız bir veri planına sahip akıllı telefonlar da dahil olmak üzere uyumlu cihazlarda 5G üzerinden GeForce Now oyununun ücretsiz olarak yayınlanmasını sağlamak için ABD'de AT&T ile bir işbirliği yaptığını duyurdu.