Netflix, iOS kullanıcıları için harici abonelik seçeneği sunuyor

Netflix, iOS kullanıcıları için harici abonelik seçeneği sunuyor

Apple, kullanıcıların App Store dışındaki konumlardan harici bağlantılar aracılığıyla giriş yapabilmeleri ve abonelik için ödeme yapabilmeleri için bu yılın başlarında "okuyucu" uygulamalarını etkinleştirmeye başladı. Netflix, iOS uygulamasına, yeni bir üyelik için kaydolmak istediklerinde kullanıcıları web sitesine yönlendiren bir özellik ekliyor.

9to5Mac'e göre, Netflix uygulaması artık kullanıcıları bir aboneliği tamamlamadan önce harici bir web sitesine yönlendiren okuyucu uygulamaları için yeni iOS API'sini kullanıyor. Netflix'in bu seçeneği iPhone ve iPad kullanıcıları için kullanıma sunmaya başladığı kesin tarih bilinmiyor, ancak raporlara göre dağıtımın artık küresel olduğu bildiriliyor.

Abone ol düğmesine bastığınızda “uygulamadan çıkmak ve harici bir web sitesine gitmek üzeresiniz” bildirimi görünür. Uygulama, tüm aboneliklerin Netflix platformunda yönetilmesi gerektiğini ve Apple'ın artık işlemden sorumlu olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Devam seçeneğine dokunduktan sonra kişisel bilgilerinizi girebilir, bir ödeme yöntemi seçebilir ve Netflix web sitesinde bir Netflix planına kaydolabilirsiniz. Bu, Netflix'in ilk yıldan sonra bir iOS uygulaması aracılığıyla yapılan her abonelik için alınan %15'lik yinelenen abonelik ücretini ödemek zorunda olmadığı anlamına gelir.

Bu, normal %30 komisyondan daha azdır. Apple'ın okuma uygulamalarını birincil özellikleri olarak dergi, gazete, kitap, radyo, müzik veya video gibi dijital içerik sağlayan uygulamalar olarak tanımladığını bilmek önemlidir.

Netflix, bu değişikliğe rağmen uygulama içi abonelikleri çoktan terk etti. Netflix'e doğrudan şirketin resmi iPhone ve iPad uygulamaları aracılığıyla abone olma seçeneği, 2018'de kullanıma sunulan iOS uygulamasına yapılan bir yükseltmede kaldırıldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Apple, Netflix'in iOS kullanıcılarının bir Netflix'e kaydolmasını engellemeye çalıştı. Safari ile planlayın.

Önceki antitröst soruşturmaları sayesinde, Apple nihayet birkaç uygulama kategorisinin firmaya komisyon ödemek zorunda kalmadan App Store dışında alternatif abonelik yolları sunmasına izin verdi. Hollanda ve Güney Kore de dahil olmak üzere birçok ülkede Apple, yakın zamanda App Store uygulamalarının üçüncü taraf ödeme yöntemleri sunmasına izin vermek zorunda kaldı. Hatırlamak gerekirse, Netflix 2022'nin ikinci çeyreğinde yaklaşık 1 milyon abone kaybetti; 2023'ün başlarında reklam destekli bir plan başlatılacak.