Netflix Beklenenden Az Olsa da Bir Milyon Abone Daha Kaybetti

Netflix Beklenenden Az Olsa da Bir Milyon Abone Daha Kaybetti

Netflix, bu yılın ikinci çeyreğinde 970.000 abone kaybetti. Akış devi ödeme yapan müşterilere teslim etmek zorunda olsa da, hasar beklenenden daha az ciddi. Üçüncü çeyrekte şirket, kabaca bir milyon yeni abone kazanmayı bekliyor.

Aboneler son çeyrekte on yıldan beri ilk kez düştüğü için 2022 yılı Netflix için şimdiye kadar zor geçti. Bu düşüşe yanıt olarak, akış hizmetinin iki milyon ödeme yapan müşteriyi daha kaybetmesi bekleniyordu, ancak Netflix'in son üç aylık rakamlarına göre bu, bir milyon abonenin biraz altında kaldı. Dünya çapında 220 milyondan fazla insanın hala bir Netflix aboneliği var ve bu, önümüzdeki çeyrekte 221 milyondan fazla müşteriye ulaşacak.

Netflix'e göre, özellikle Asya-Pasifik ve Güney Amerika pazarlarından elde edilen sonuçlar çok iyiydi. Eski pazarda abone sayısı bir milyondan fazla arttı ve ikinci bölgede yükselen esas olarak üyelik başına ortalama ciro oldu.

Bu kısmen Netflix'in son deneylerinden kaynaklanıyor olabilir. Şirket, sayıları artırmak için bu yılın başından beri yeni abonelik modelleri deniyor. Güney Amerika'daki bazı ülkelerde Mart ayında uygulamaya konan bir alt hesap sistemi, bölgede zaten karşılığını veriyor olabilir. Netflix, "İlk sonuçlarımız ve Latin Amerika'daki tüketicileri 'ücretli paylaşım' modeline taşıma becerimiz konusunda iyimseriz."

Üç aylık rakamlar, Güney Amerika pazarından yapılan satışların geçen yıla göre yüzde 19 arttığını, buradaki abone sayısının ise aynı kaldığını gösteriyor. Bu haftadan bu yana, bir hesabın iki haftadan daha uzun süre paylaşılması durumunda hanelerin ekstra ödeme yapması gereken bir deneme de başlatıldı. Bu test Latin Amerika'da da yapılıyor.

Neticede azalan abone sayısına rağmen Netflix hala yüzde 9'a yakın bir ciro artışına sahip. 2022'nin ikinci çeyreğinde, akış hizmeti 8 milyar doların hemen altında bir gelir elde etti ve 7,8 milyar avroyu dönüştürdü. Net kar, bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 150 milyon avro düştü, ancak kabaca 1,4 milyar avro ile geçen yılın aynı çeyreğine göre hala daha yüksek. Şirket, güçlü doların diğer döviz kurları üzerinde olumsuz bir etkisi olmasaydı sonuçların daha da iyi olacağını söyledi.