Netflix 10 Yıl Sonra İlk Defa Abone Kaybetti, Hesap Paylaşımını Suçladı

Netflix 10 Yıl Sonra İlk Defa Abone Kaybetti, Hesap Paylaşımını Suçladı

Şirketin bugünkü kazanç sonuçlarında açıkladığı abone sayılarına göre, Netflix, 2022 yılının ilk çeyreğinde on yıldan fazla bir süredir ilk kez abone kaybetti. Netflix 200.000'den fazla abone kaybetti ve kayıplar devam edecek.

Netflix, 2022'nin ilk çeyreğinde 2,5 milyon abone eklemeyi bekliyordu, ancak bu hedefi tutturamadı. Rusya'daki işinin askıya alınması 700.000 aboneye mal oldu ve bu kayıp olmasaydı Netflix, tahminlerinin hala çok altında olan 500.000 ücretli küresel kullanıcı eklerdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da Netflix, son fiyat değişiklikleri nedeniyle 600.000 müşterisini kaybetti. Netflix, bu abone kaybının beklendiğini ve beklentiler doğrultusunda olduğunu söyledi.

Hissedarlara yazdığı bir mektupta [PDF] Netflix, gelir artışının "önemli ölçüde yavaşladığını" ve şirketin düşüşün nedenleri olarak "çok sayıda hanenin hesaplarını paylaştığı" ve "rekabet" olduğunu söyledi. Netflix, 222 milyon ödeme yapan hanenin, para kazanmayan ek 100 milyon hane ile paylaştığını tahmin ediyor.

İleriye dönük olarak Netflix, "çok haneli paylaşımın daha etkili para kazanmasını" uygulamayı planladığını söyledi ve bu da Netflix'in yakında hesap paylaşımını önlemek için önlemler alacağını gösteriyor. Netflix, Mart ayında Netflix hesaplarını hane dışındaki kişilerle paylaşanlar için ek bir ödemeyi test etmeye başladı.

Netflix'in mevcut test pazarları olan Şili, Kosta Rika ve Peru'da müşteriler, hesaplarını evlerinin dışından iki kişiyle paylaşmak için ekstra bir ücret ödeyebilirler. Test başlatıldığında Netflix, diğer ülkelerde değişiklik yapmadan önce "bu iki özelliğin faydasını anlamak" için çalıştığını söyledi.

Netflix, şartlarına ve hizmetlerine her zaman birden fazla hanede hesap kullanımını önleyen ifadeler eklemiştir, ancak şimdiye kadar hizmet şifre paylaşımını göz ardı etmiştir. Netflix ayrıca yakın zamanda yeni fiyat artışları yaptı ve 4K akış planı ayda 20 ABD doları olarak fiyatlandırıldı.

Netflix'in akış kalitesine göre ücret alan tek akış hizmeti olduğunu belirtmekte fayda var. ABD'de Netflix, tek bir cihazda akışa izin veren Temel HD olmayan plan için 9,99 ABD Doları, iki kişinin aynı anda izlemesine izin veren Standart HD plan için 15,49 ABD Doları ve Ultra HD ile Premium plan için 19.99 ABD Doları ücret almaktadır. dört eşzamanlı izleyici için akış ve destek.

2022'nin ikinci çeyreğinde Netflix, iki milyon ücretli abone kaybetmeyi bekliyor. Devam eden kayıpları azaltmak için Netflix eş CEO'su Reed Hastings, şifre paylaşımına ek olarak, şirketin bir veya iki yıl içinde daha uygun fiyatlı, reklam destekli bir plan düşündüğünü söyledi.