Mozilla'dan Google Chrome Hakkında Önemli Uyarı!

Mozilla'dan Google Chrome Hakkında Önemli Uyarı!

Google Chrome 94, Firefox tarayıcısının üreticisi Mozilla tarafından web sitelerinin gizliliğinizi istila etmesine izin verebileceği için eleştirilen cihazınızı ne zaman aktif olarak kullandığınızı veya kullanmadığınızı web sitelerinin bilmesini sağlar.

Google Chrome, yedekte güvenlik özellikleriyle birlikte yeni özellikler ve iyileştirmeler ekleyen 94 sürümüne bir güncelleme aldı. Google Chrome 94'teki yeni özellikler arasında, Boşta Kalma Algılama için yakın zamanda tanıtılan uygulama programlama arayüzü (API) bulunmaktadır. Bu özellik, çok istilacı ve kullanıcı gizliliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olarak algılanmıştır. Şimdi, Firefox tarayıcı yaratıcısı Mozilla, Google Chrome Boşta Kalma Algılama API'sinin web sitelerinin gizliliğinizi istila etmesine izin verebileceğini belirterek özelliği eleştirdi.

En büyük iki platform olan Windows ve Android'de yüzde 60'ın üzerinde pazar payına sahip olan Google Chrome, dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcısıdır. Chrome 94'ün gelmesiyle birlikte, tarayıcıda Boşta Kalma Algılama API'si etkinleştirildi ve bu, web sitelerinin bilgisayarınızı ne zaman kullanıp ne zaman kullanmadığınızı öğrenmesine olanak tanıyor. Bu özellik, hizmetlerinin ve web uygulamalarının nasıl kullanıldığını öğrenmek isteyen uygulama geliştiricileri ve reklam hizmeti veren şirketler için kullanışlı olabilir. Ancak, Nasıl Yapılır Geek raporlarına göre, Mozilla'nın özelliğin kullanıcıları nasıl etkileyeceği konusundaki endişelerini dile getirmesiyle gizlilik endişelerini artırdı.

Mozilla'nın Web Standartları Lideri Tantek Çelik, yeni Ide Detection API'sinin zararlı olarak etiketlenmesi gerektiğini açıklamak için GitHub'a gitti ve aynı hedeflere ulaşmak için daha basit ve mahremiyete daha az zarar veren yöntemler üzerinde daha fazla gelişmeyi teşvik etti. “Şu anda belirtildiği gibi, Boşta Kalma Tespiti API'sini, gözetim kapitalizmi tarafından motive edilen web sitelerinin kullanıcının fiziksel gizliliğinin bir yönünü istila etmesi, fiziksel kullanıcı davranışlarının uzun vadeli kayıtlarını tutması, günlük ritimleri (örneğin öğle yemeği zamanı) ayırt etmesi ve Bunu proaktif psikolojik manipülasyon için kullanmak (örneğin açlık, duygu, seçim), ”dedi.

Rapora göre, yeni Idle Detection API ile ilgili endişelerini dile getiren sadece Mozilla değildi. Apple'ın Safari'sine güç veren tarayıcı motoru üzerinde çalışan WebKit geliştirme ekibi, "bu API için yeterince güçlü bir kullanım durumu" gibi görünmediğini söylerken, bir kullanıcının geri gelmeyeceğine dair bir garanti olmadığına işaret etti. cihaz. Benzer şekilde, kullanıcılar diğer cihazları kullanıyor olabilir. "Kesinlikle bir web sitesinin belirli bir kullanıcının herhangi bir noktada kullanabileceği tüm cihazları bilmesini sağlamayacağız. Bu, söz konusu kullanıcının gizliliğinin çok ciddi bir ihlalidir, ”diye açıkladı WebKit mühendisi Ryosuke Niwa.

Bu Google Chrome API'sinin haberi, gizliliğine önem veren birçok kullanıcıyı kesinlikle endişelendirebilecek bir şey olsa da, gümüş astar, web sitelerinin bağlanabileceği Boşta Kalma Algılama API'sine yalnızca bir web sitesi izin istedikten sonra erişilebilmesidir. Bu, Facebook veya Twitter gibi bir web sitesinin, isteğe bağlı ve kapatılabilen “bu cihazı ne zaman aktif olarak kullandığınızı bilmek” için sizden izin istemesi gerekeceği anlamına gelir. Kullanıcılar, tarayıcıları için web'de gezinirken daha güvenli olmalarını sağlayacak en son güvenlik düzeltmelerine sahip olduklarından emin olmak için Google Chrome'larını yine de güncellemelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler