Mozilla ve Linux Mint Bir Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Mozilla ve Linux Mint Bir Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Mozilla ve Linux Mint ortak oldu. İşte detaylar..

Popüler Linux dağıtımının geliştiricisi Linux Mint ve popüler Firefox web tarayıcısının ve Thunderbird e-posta istemcisinin üreticisi Mozilla, bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Linux Mint ekibi ortaklığı resmi blogda duyurdu. Orada yayınlanan bilgilere göre ortaklık ticari ve teknik niteliktedir.

Sistemde tarayıcı olarak Firefox kullanan Linux Mint kullanıcıları için bazı şeyler değişecek. Linux Mint, Firefox'u geçmişte özel bir dizi ayar ve yapılandırmayla birlikte gönderdi ve bunların çoğu varsayılanlara geri dönmek için bırakılacak.

Ekip, özellikle aşağıdaki değişikliklerden bahseder:

  • Varsayılan başlangıç ​​sayfası artık https://www.linuxmint.com/start/ olmayacaktır.
  • Firefox'un varsayılan arama motorları geri yüklenir, Linux Mint arama ortakları artık dahil edilmez (Firefox'taki varsayılan arama motorları listesiyle eşleşmedikçe).
  • Mozilla varsayılan yapılandırma anahtarları, Firefox tarafından kullanılır.
  • Firefox artık Linux Mint, Debian veya Ubuntu'dan gelen kod değişikliklerini veya yamaları içermeyecek.

Linux Mint için değişiklik, geliştirme ve bakım kaynaklarının serbest bırakılması anlamına geliyor. Ekip, Firefox'u Ubuntu'nun paketini kullanarak oluşturuyordu, ancak bunun yerine Mozilla tarafından sağlanan Firefox sürümünü paketleyecek.

Mozilla için, kuruluşun Firefox'un desteklenen tüm platformlarda aynı şekilde çalışmasını istediğinden bahsediliyor. Şirketin arama ortakları ve Firefox'un varsayılan başlangıç ​​sayfası ileride Linux Mint kullanıcılarına gösterildiğinden, Mozilla'nın bundan elde edebileceği ticari faydadan söz edilmemekle birlikte muhtemelen bir o kadar önemli olan da budur.

Bir SSS girişi, Linux Mint'in, Linux Mint Firefox kullanıcıları Google Arama'yı kullandığında elde edilen gelirden pay aldığına işaret ediyor. Diğer ayrıntılara değinilmemiştir.

Geçiş, ekibin geçen hafta yayınladığı Linux Mint 20.3'te zaten gerçekleşti. Linux Mint, Linux Mint 19.x, 20.x ve LMDE'nin diğer tüm desteklenen sürümleri için Firefox 96'nın piyasaya sürülmesi ile gerçekleşecek. Firefox 96, 11 Ocak 2022'de piyasaya sürülecek.

Duyuruya göre özel kullanıcı ayarları değişiklikten etkilenmemelidir. Bir kullanıcı Firefox'ta tercihlerini değiştirmişse, değiştirilmeleri gerekir. Ekip, varsayılanların değişebileceğini ve kullanıcıların Firefox 96'ya yükselttikten sonra bu varsayılanların doğru değerlere sahip olduğundan emin olmak için tercihleri ​​kontrol etmek isteyebileceğini belirtiyor.

Linux Mint ve Mozilla ortaklığı her iki kuruluşa da fayda sağlamalıdır. Linux Mint geliştirme ve bakım kaynaklarını serbest bırakıyor, Mozilla daha fazla kullanıcının arama ortaklarını ve diğer tekliflerini kullanmasını sağlıyor. Ayrıntılardan bahsedilmese de, Linux Mint'in bu ortaklıktan elde edilen gelirde bir artış görmesi muhtemeldir. İki taraf arasındaki bir gelir paylaşımı anlaşmasıyla mı yoksa Mozilla'nın kuruluşa doğrudan ödediği parayla mı sınırlı olduğu bilinmiyor.