Mozilla, Facebook ve Diğerlerinin Firefox'ta Sizi İzleyememesini Sağlıyor: Ne Anlama Geliyor?

Mozilla, Facebook ve Diğerlerinin Firefox'ta Sizi İzleyememesini Sağlıyor: Ne Anlama Geliyor?

Firefox, kullanıcıları için bir dizi gizlilik özelliği eklemeye devam etti ve yeni araç, izleyicilerin URL etkinliğinize erişmesini engellemek için orada.

Mozilla, Firefox tarayıcısında kullanıcıları için daha fazla güvenlik özelliği getirerek, Facebook gibi platformların web sitenizin URL'leriyle yapabileceği izleme miktarını sınırlandırıyor. Yeni araca, Facebook, Hubspot ve diğer izleyicilerin web'de gezinmenizi izlemesine ve geçmişinize dayalı olarak reklamlar dağıtmasına izin veren kodları kaldırmayı vaat eden Sorgu Parametresi Çıkarma adı verilir.

Bleeping Computer tarafından bu hafta belirtildiği gibi, Firefox kullanıcıları için web tarayıcısının gizlilik ayarlarından manuel olarak etkinleştirilebilen yeni araç gizlilik aracını getiren yeni bir sürüm alıyor.

Çoğunuz bunu biliyor olabilirsiniz, ancak açtığınız her web sitesi URL'si ve alt sayfaları, sayfayı tıkladığınızı belirlemek için Facebook, Hubspot, Drip ve Vero tarafından kullanılabilecek benzersiz bir koda sahiptir.

Bu erişimi, göz attığınız sayfalarla alakalı size özel reklamlar sunmak için kullanabilirler. Ancak Firefox'taki QPS aracıyla, izleyicilerin hiçbiri sayfaya tıklayıp tıklamadığınızı bilemez. Ve bu şekilde, web tarayıcısında daha az reklam göreceksiniz.

Firefox'ta Bu İzleme Aracı Nasıl Etkinleştirilir

Firefox tarayıcısını kullanan herkes bu izleme aracını etkinleştirebilir. Firefox tarayıcınızdaki Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarına gidin ve orada Gelişmiş İzleme Koruması özelliğini bulacaksınız. Sadece Sıkı seçeneğini belirlemeniz gerekiyor ve bu izleyiciler bundan sonra web etkinliğinizi izleyemeyecek.

Resmi olarak, izleyici, Firefox'u özel modda kullananlar için mevcut değildir, ancak gerekirse etkinleştirmenin başka yolları da vardır.

Firefox'ta, kullanıcılar tarafından her zaman kullanılabilecek pek çok başka gizlilik aracı vardır ve onlara güçlü bir reklam izleme önleme özelliği vermek iyi bir hamledir.