Mozilla, çevrimdışı çeviri için bir Firefox eklentisi yaptı

Mozilla, çevrimdışı çeviri için bir Firefox eklentisi yaptı

Şirket, bulut tabanlı çevirilere olan bağımlılığını azaltıyor.

Mozilla, Firefox için çevrimdışı çalışan bir çeviri eklentisi oluşturdu. Belirli bir dilde metni ilk dönüştürdüğünüzde Firefox Çevirileri'nin bazı dosyaları indirmesi gerekecektir. Ancak, bilgileri bulut işleme için bir veri merkezine göndermek yerine çeviriyi işlemek için sisteminizin kaynaklarını kullanabilecektir.

Eklenti, Mozilla'nın Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Project Bergamot ile yaptığı çalışmanın bir sonucu olarak ortaya çıktı. Katılan diğerleri arasında Edinburgh Üniversitesi, Charles Üniversitesi, Sheffield Üniversitesi ve Tartu Üniversitesi bulunmaktadır. Amaç, Mozilla'nın çevrimdışı bir çeviri seçeneği oluşturmasına yardımcı olacak sinirsel makine araçları geliştirmekti. Mozilla, "Motorların, dil modellerinin ve sayfa içi çeviri algoritmalarının tamamen kullanıcının bilgisayarında bulunması ve yürütülmesi gerekecek, bu nedenle verilerin hiçbiri buluta gönderilmeyecek ve tamamen özel hale getirilmeyecek" dedi.

TechCrunch'a göre, eklentinin en büyük sınırlamalarından biri, yalnızca İngilizce ve diğer 12 dil arasındaki çevirileri işleyebilmesidir. Firefox Çevirileri şimdilik İspanyolca, Bulgarca, Çekçe, Estonca, Almanca, İzlandaca, İtalyanca, Norveççe Bokmal ve Nynorsk, Farsça, Portekizce ve Rusça'yı desteklemektedir.

Mozilla ve projedeki ortakları, daha fazla dil eklenebilmesi için yeni modellerin eğitilmesine yardımcı olarak gönüllülerin yardımcı olabileceği bir eğitim hattı oluşturdu. Mevcut modeller hakkında da geri bildirim arıyorlar, bu nedenle Firefox Çevirileri büyük ölçüde devam eden bir çalışma.

Ancak şimdilik eklenti, Google Çeviri'nin desteklediği 133 dile bir mum tutamaz. Apple ve Google, çevrimdışı çevirileri de gerçekleştirebilen mobil uygulamalara sahiptir.

Görünüşte, tanımı gereği web'e erişmek için kullanılan bir tarayıcının çevrimdışı bir çeviri seçeneğine ihtiyaç duyması biraz garip. Ancak cihazınızdaki metni çevirmek ve onu bir veri merkezine ve veri merkezine aktarma ihtiyacından kaçınmak, gizlilik ve güvenlik için bir nimet olabilir.