Mozilla, Apple'ın AB Tarayıcı Motoru Değişikliğinin Uygulanmasından 'Son Derece Hayal Kırıklığına Uğradı'

Mozilla, Apple'ın AB Tarayıcı Motoru Değişikliğinin Uygulanmasından 'Son Derece Hayal Kırıklığına Uğradı'

Apple, iOS 17.4'te Avrupa Birliği'ndeki Dijital Piyasalar Yasası'na uyum sağlamak için iOS'ta bir dizi değişiklik yapıyor. Bu güncellemelerden biri de Apple'ın alternatif tarayıcı motorlarına izin vermesi ve Firefox ve Chrome gibi üçüncü taraf tarayıcılar için WebKit'in artık gerekli olmaması.

Alternatif tarayıcı motorlarının desteklenmesi tarayıcı şirketleri için bir kazanç gibi görünse de Mozilla sözcüsü Damiano DeMonte The Verge'e verdiği demeçte Firefox'un Apple'ın bu özelliği uygulama şeklinden "son derece hayal kırıklığına uğradığını" çünkü iPad'i kapsamadığını söyledi.

"Teknik detayları hala inceliyoruz ancak Apple'ın yeni duyurulan BrowserEngineKit'i AB'ye özgü uygulamalarla sınırlama planı bizi son derece hayal kırıklığına uğrattı. Bunun etkisi, Firefox gibi bağımsız bir tarayıcıyı iki ayrı tarayıcı uygulaması oluşturmaya ve sürdürmeye zorlamak olacaktır ki bu da Apple'ın üstlenmek zorunda kalmayacağı bir yüktür."

Firefox Gecko motorunu kullanıyor ve iPhone'da buna geçebilir, ancak iPad'de WebKit'i kullanmaya devam etmesi gerekecek. DeMonte'ye göre Apple'ın DMA uygulaması tüketicilere "uygulanabilir seçenekler" sunmuyor çünkü şirketlerin Safari'ye alternatif sunmasını "olabildiğince sancılı" hale getiriyor.