Milletvekilleri, FTC'yi VPN Sağlayıcılarının Aldatıcı Uygulamalarını Kullanarak Tüketicileri Yanıltan Tüketicilerden Durdurmaya Çağırıyor

Milletvekilleri, FTC'yi VPN Sağlayıcılarının Aldatıcı Uygulamalarını Kullanarak Tüketicileri Yanıltan Tüketicilerden Durdurmaya Çağırıyor

ABD Demokrat Partisi'nden gelen milletvekilleri, VPN sağlayıcılarına atılan suçlamalar açısından yavaş gelmiyorlar.

Onlara göre, pek çok müşteri, bu tür gruplar tarafından sağlanan büyük aldatma sayesinde, suistimal edilmeye ve yanlış yönlendirilmeye karşı savunmasızdır. Ve şimdi, konu vurgulanmakta ve acil müdahale için FTC'ye sunulmaktadır.

Haber, önde gelen iki Demokrat milletvekilinin FTC'yi çok geç olmadan hızlı hareket etmeye çağırmasıyla öne çıkıyor. Bunun da günlük olarak ne kadar çok müşterinin yanlış yönlendirildiği ve güvenli bağlantılar kullandıklarını düşündürdüğü ile ilgisi var.

Milletvekilleri, mevcut VPN endüstrisinin ne kadar şeffaf olmadığını doğruladı ve bu, insanların başkalarını sömürmesini çok daha kolay hale getirdi.

Kaliforniya'dan Temsilci Anna Eshoo ve Oregon'un Senatörü Ron Wyden, Perşembe günü FTC'ye gönderilen bir mektupla konuyla ilgili şikayetlerini açıkladı. Burası ayrıca, düzenleyici kurumu en karanlık uygulamalardan yararlanan tüm VPN sektöründe bir çökertme operasyonu başlatmaya çağırmaya başladıkları yer.

Roe v. Wade davasının ABD Yüksek Mahkemesi tarafından devrilmesi sayesinde bu dönemde de pek çok endişe ortaya çıktı. Ve birçok milletvekili, VPN sağlayıcılarının haksız yollara başvurabileceğini ve dolayısıyla yetkililere ülkede yasaklandıktan sonra kürtajla ilgilenenler hakkında ayrıntılı bilgi verebileceklerini düşünüyor.

Kürtaj arayışı içinde olanların, verilerinin korunmasını ve kimliklerinin anonim olarak tutulmasını isteyecekleri oldukça açık. Bu nedenle, onlara ek güvenlik düzeyi sağlanacağını düşünerek ilerlemelerini ve daha fazla VPN'den yararlanmalarını görürsünüz. Ancak gerçek, mesele bundan çok uzak, milletvekilleri onayladı.

Sorunların çoğu, kullanıcıların oturum açmalarının gizli olup olmadığına veya tarama geçmişlerinin silinip silinmeyeceğine veya işleme verilerinin erişilemeyeceğine dair kelimenin tam anlamıyla hiçbir kanıtlarının olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bugün bize binlerce VPN'e erişim izni verildi ve meseleyi daha da kötüleştiren de bu. Gerçekte neler olup bittiğine dair bir kontrol ve denge sağlayan hiçbir araç veya düzenleyici kurum mevcut değildir. Güvenlik iddialarını denetleyecek kimsemiz yok.

Müşterilerin güvenmek zorunda kaldıkları tek şey, inceleme siteleri veya belki de başkalarının belirli bir VPN ile ilgili deneyimlerini detaylandıran sayfalardır, ancak bunlar bile umduğumuz kadar güvenilir değildir.

Unutmayın, bloglar ve web siteleri VPN servis sağlayıcılarıyla ortak çalışma yapmaktan fayda sağlayabilir ve bu da günün sonunda kime gerçekten güvenebileceğiniz konusunda daha fazla şüphe yaratır.

Demokratik milletvekilleri ayrıca, VPN'lerin web siteleri aracılığıyla yanlış bilgileri nasıl yaydığını vurgulayan 2021'den belirli bir çalışma öne sürdüler.

Çalışma, 16 VPN sağlayıcısından 12'sinin, sahte vaatlerde bulunurken ve sunulan koruma türleri hakkında büyük iddialarda bulunurken nasıl sahte ürünler sunduğunu aktardı. Ama gerçekte, çok kısa sürede düştüler.

Bu vaatler, kullanıcıların her zaman anonim kalacaklarını düşünmelerini sağlamak için taktiksel pazarlama dilinin kullanıldığı diğerlerine göre izlenemez olmasını içeriyordu. Ancak meselenin gerçeği, başarılı bir tarayıcı deneyimi gerçekleştirdikten sonra devlet kurumları ve reklamcılar tarafından iyi bir şekilde izlenebilmeleriydi.

Diğer bir konu, VPN sağlayıcılarının kanun uygulayıcı kurumlar ve hatta reklamverenlerle nasıl ekip oluşturabileceği ile ilgilidir. Onlara kürtaj arayanlar hakkında ayrıntılı bilgi vereceklerdi ve bu insanlar yargılanmaya karşı diğerlerinden daha savunmasız olacaktı.

VPN şirketleriyle ilgili büyük bir sorunun burada yattığı ve ABD'de, özellikle insanların temel haklarından mahrum bırakıldığı bir zamanda, gerekli bir baskının son derece önemli olduğu açıktır.