Microsoft'un Windows Phone Sonrası Vizyonu Sızdırıyor!

Microsoft'un Windows Phone Sonrası Vizyonu Sızdırıyor!

Microsoft’un iptal edilen şletim sistemi çalışırken görüntülendi. İşte detaylar

Microsoft'un Windows Phone hırsları bu noktada iyi ve gerçekten ölü olsa da, şirketin talihsiz mobil işletim sistemini takip etmeyi planladığı bir zaman vardı. Bu takip dahili olarak Andromeda OS olarak biliniyordu ve Surface Duo için işletim sistemi olarak geliştiriliyordu. Ne yazık ki, Microsoft'un çift ekranlı cihazlar için bir Windows sürümü oluşturma planı hiç gün ışığına çıkmadı, ancak bugün Andromeda OS'nin dahili bir yapısına ve ne olabileceğine bir göz atıyoruz.

Bu görünüm, Andromeda OS'nin bir yapısını Lumia 950'de çalıştırmayı başaran Windows Central'daki Zac Bowden'dan geliyor. Andromeda OS Surface Duo için tasarlanmış olsa da, Microsoft görünüşe göre Lumia 950 cihazlarında dahili testler yaptı ve bunu yaptı. bu uygulamalı için sağlam bir seçim.

Hem yazısında hem de aşağıda gömülü gördüğünüz videoda Bowden, bunun devam eden bir mobil işletim sistemi sızıntısı olmadığı konusunda çok açık. Andromeda OS öldü ve aktif geliştirme aşamasında değil, bu nedenle gelecekte herhangi bir noktada Microsoft'un mobil donanımında daha tam özellikli bir sürüm lansmanı görme umudu yok. Bu oldukça acımasız gerçeğe rağmen, Microsoft'un Surface Duo'yu Android ile göndermeye karar vermeden önce kaydettiği ilerlemeye iyi bir bakış.

Uygulamalı olarak bize son derece kaba ve biraz hantal bir işletim sistemi gösterse de, Microsoft'un Andromeda OS'yi mürekkepleme yetenekleriyle merkezde planladığı hemen belli oluyor. Örneğin, kilit ekranı bir mürekkepleme alanı olarak iki katına çıkar ve kullanıcıların, silinene veya kilit ekranı tamamen temizlenene kadar devam eden hızlı notları üzerine not almalarına olanak tanır.

Aynı şekilde, cihazın kilidini açmak sizi günlük olarak da kullanılabilen bir ana ekrana götürür. Kilit ekranında olduğu gibi, bu sayfayı not almak için kullanabilirsiniz, ancak panodan bir şeyler yapıştırmak veya işaretleme için bir resim eklemek gibi şeyler de yapabilirsiniz. Telefonun, uygulama simgeleriyle dolu bir ana ekran yerine aslında boş bir tuval olana kilidini açmak ilginç bir fikir ve muhtemelen diğer cihazlarda asla göremeyeceğimiz bir fikir.

Andromeda OS ayrıca Windows Phone'u andıran bir Başlat menüsüne sahiptir, bu da bilindik Canlı Kutucuklara sahip olduğu anlamına gelir. Bowden, Andromeda OS'de bulunan çeşitli hareket kontrollerini de gösterir, yukarıda belirtilen Başlat menüsünü çağırmak için soldan kaydırarak ve Cortana'yı ve bildirimleri getirmek için sağdan kaydırır. Aşağı kaydırmak, şu anda Windows 11 kullananlara tanıdık gelecek olan Kontrol Merkezini yukarı çeker.

Ayrıca Andromeda OS'nin gerçek bir çift ekranlı cihazda nasıl görünebileceğine dair kısa bir demo verildi, ancak bu demo aynı zamanda bir Lumia 950'de olduğu için ne yazık ki tam deneyimi alamıyoruz. Yine de, Microsoft'un Andromeda OS'yi tamamen değiştirmeye ve Surface Duo için Android'e geçmeye karar vermeden önce neler olabileceğini görmek ilginç.

Bu projenin gelecekteki Microsoft donanımı için yeniden canlandırıldığını görme şansımız olmasa da, bazı bireysel özelliklerin Surface Duo'ya geçme şansı her zaman vardır. O zaman bile, bunu Microsoft'un gelecekteki çabalarını bilgilendirebilecek bir şey olarak değil, geçmişin bir kalıntısı olarak takdir etmek muhtemelen en iyisidir, Windows Phone ve Windows 10 Mobile'ı özleyenler için hayal kırıklığı yaratabilir.

İşte o video:

https://youtu.be/MmfsHI_NSwc