Microsoft, Windows İçin OneNote Uygulamalarını Tek Bir Çözümde Birleştirecek

Microsoft, Windows İçin OneNote Uygulamalarını Tek Bir Çözümde Birleştirecek

Microsoft, Windows İçin OneNote Uygulamalarını Tek Bir Çözümde Birleştirecek

Microsoft not alma uygulaması OneNote, son birkaç yılda biraz hız trenine bindi. 2018'de firma, uygulamanın masaüstü sürümünü önceden yüklenmiş Office uygulamaları paketinden çıkardı ve bunun yerine UWP sürümünü önerdi. Ancak bu karar, araç yeni özellikler ve güncellemeler almaya başladığında 2019'da tersine döndü. Bu değişiklik, uygulamanın Office 365 ve Office 2019'da bir kez daha paketlenmesine neden oldu.

Yeniden diriliş ayrıca firmanın, desteklenen iki uygulamayı 'OneNote' ve 'Windows 10 için OneNote' olarak adlandırarak, yılı adından çıkarmak için uygulamayı yeniden markalaştırdığı anlamına geliyordu. Bununla birlikte, ikisinden ikincisi UWP versiyonu bu yıl gelişme yolunda pek görülmedi. Windows 11 yolda, markanın da ne olacağı belli değildi. Bugün firma, önümüzdeki 12 ay boyunca birleşik bir çözüm oluşturmak için her iki uygulamanın işlevselliğini birleştireceğini belirterek, iki uygulamanın geleceğine ilişkin planlarını açıkladı.

microsoft-windows-icin-onenote-uygulamalarini-tek-bir-cozumde-birlestirecek.jpg

Bunun gerçekleşmesinin yolu, uygulamanın masaüstü sürümünün, görsel yükseltmeleri tanıtan güncellemeleri almaya başlaması ve uygulamayı diğer ofis uygulamalarıyla uyumlu hale getirmesidir. Uygulama ayrıca dokunma, kalem ve şu anda uygulamanın UWP sürümünün parçası olan diğer özellikleri de kazanacaktır. Uygulamaya ayrıca “yeni bir gezinme arayüzü düzeni” eklenmesi planlanıyor.

Masaüstü sürümü özellik eşliği almaya başladığında, şirket, OneNote uygulamasına geçmek için UWP sürümünü çalıştıran kullanıcılara uygulama içi davetler sunmaya başlayacak. Bu davetler 2022'den itibaren uygulanmaya başlayacak. Sonunda firma, tüm kullanıcıları buradan indirilebilecek birleşik masaüstü sürümüne taşımayı umuyor. Şirket, her iki sürümü de çalıştıran kullanıcıların şu anda yapacak bir işlemi olmadığını ve birleşik uygulamanın ücretsiz olacağını ekliyor. Herhangi bir belirli Office aboneliğine bağlı olmayacaktır.

Değişiklik, iki uygulamanın geleceğinin ne olacağına dair bir haber olmadığı için, uygulamaları yoğun bir şekilde kullananlar için memnuniyetle karşılandı. Birleştirme ayrıca şirketin "OneNote" markasını belirsizlik olmadan benimsemesine yardımcı olur. Redmond devi, SSS bölümünde Android, iOS ve web üzerindeki uygulamaların bu değişiklikten etkilenmeyeceğini açıklıyor.