Microsoft, Windows 21H2'ye Yükseltmeyi Hızlandırıyor

Microsoft, Windows 21H2'ye Yükseltmeyi Hızlandırıyor

Windows 20H1'e sahip kullanıcılar, sistem güncellemeleri aracılığıyla otomatik olarak 21H2 güncellemesini almaya başlayacaklar.

Şu anda, Windows 10'un birkaç sürümü bir arada var ve elbette Windows 11'e eklendi ve bu şüphesiz Microsoft için iyi bir baş ağrısı. Beklendiği gibi, işletim sisteminin en son sürümüne geçiş yapan daha fazla sayıda kullanıcı var, ancak elbette bu, en azından bu noktada, en azından bu noktada, bunu yapmak isteyenleri unutmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Sebep ne olursa olsun, Windows 10'un bazı sürümlerinde hala korunurlar.

O zaman size söylediğimiz gibi Microsoft, Sun Valley ve Windows 2110 olarak da bilinen Windows 10 21H2 güncellemesini yayınladı. O zamandan bu yana iki ay geçti ve görünüşe göre teknoloji şirketi bazı kullanıcıların güncelleme yapma zamanının geldiğine karar verdi. şirketin kendisi tarafından yayınlananla aynı. Ve bu ne anlama geliyor? Windows 20H1'e (Windows 2004) sahip kullanıcılar, sistem güncellemeleri aracılığıyla otomatik olarak 21H2 güncellemesini almaya başlayacaklar.

Şimdiye kadar, bu kullanıcılar için yükseltme, tıpkı bugünkü Windows 11'e yükseltme gibi, isteğe bağlı olarak gösterildi ve Microsoft'un Sun Valley'e yükseltmeyi bu şekilde hızlandırmaya çalışmasının nedeni neydi? Çok basit: Windows 10 20H2, bu yılın Mayıs ayında yapılması planlanan yaşam döngüsünün sonuna yaklaşıyor. Bundan sonra, Windows 10'un bu sürümünü kullanmaya devam eden tüm cihazlar artık güncellemeleri veya güvenlik düzeltmelerini almayacak.

Microsoft tarafından bugüne kadar yayınlanan tüm Windows 10 sürümlerinden yalnızca Windows 20H2 (10 Mayıs 2022), Windows 21H1 (13 Aralık 2022) ve Windows 21H2 (Aralık) olduğunu hatırlayalım. 13, 2022). Haziran 2023), çünkü her sürümün yaşam döngüsü, yayınlanmasından sonuna kadar yaklaşık 18 aydır.

Bu aynı zamanda, Microsoft'un daha önce bildirdiği gibi, en azından 2024'ün başına kadar büyük güncellemeler bekleyebileceğimizi ve Windows 10 desteğinin 14 Ekim 2025'e kadar devam edeceğini tekrar onaylayabileceğimizi söylüyor. Yani, son büyük güncellemeyi bekleyebiliriz. Windows 10 güncellemesinin Nisan 2024 civarında gelmesi bekleniyor. Bu, elbette, Microsoft nihayet Windows 10'un yaşam döngüsünü uzatmazsa, emsalleri hesaba katarsak, muhtemel görünen bir şey.

Ne olursa olsun, bugün itibariyle Windows 21H2 zaten oldukça parlak bir güncelleme. Kişisel olarak, bir süredir onunla günlük olarak çalıştığımı ve şimdiye kadar içinde açıklanan sorunların hiçbirini yaşamadığımı söyleyebilirim. Ve güncellemeler döngüsünde olduğumu bilmek, özellikle güvenlik güncellemeleri, bu değişikliği yapmak için fazlasıyla yeterli bir neden gibi görünüyor ve Windows 21H1'den geldi.

Bu nedenle, Windows 20H2'den 21H2'ye sıçrama yapmak için iyi bir zaman olduğunu düşünüyorum ve hatta daha da fazlası, yaşam döngüsünün zaten sona erdiği ve bu nedenle zaten sorunlara maruz kalan 20H1 ve daha öncesinde kalanlar için. istisnai durumlar dışında güvenlik güncellemelerini almayacakları tanımlanmış veya gelecekteki güvenlik.