Microsoft Windows 11 İçin Denetim Masası'nın Önemli Bir Öğesini Geri Alıyor ve Yeniden Canlandırıyor

Microsoft Windows 11 İçin Denetim Masası'nın Önemli Bir Öğesini Geri Alıyor ve Yeniden Canlandırıyor

Microsoft onu gömmek istese bile, Windows Denetim Masası son sözünü söylemedi. Windows 11'in en son derlemesinde, Microsoft yakın zamanda onu tamamen ortadan kaldırmaya çalışırken, Denetim Masası'ndaki ağ yöneticisi yeniden belirir.

Microsoft, yaklaşık 10 yıldır Kontrol Panelini Ayarlar uygulamasıyla değiştirmeye çalışıyor. Windows 8 ile birlikte ortaya çıkan bu modül, artık Windows 10 ve Windows 11'de her yerde mevcuttur. Ekranı ayarlamak, ağ ayarlarını değiştirmek, yüklü uygulamaları yönetmek veya Windows Update'i başlatmak için, Ayarlar uygulaması artık zorunludur. Ve Kontrol Paneli hala mevcut olsa bile, olası ayarların çoğu sistematik olarak Ayarlar modülüne başvurur. Microsoft, birçok müdavimin kullanmaya devam ettiği Denetim Masası'nı yavaş yavaş öldürüyor.

Windows 11'in son sürümlerinde Microsoft, Denetim Masası'nın temel öğelerinden birini gömmeye karar verdi: Ağ bağlantısı aracı, tam da Web ve yerel ağ bağlantısını yönetmenize olanak sağlayan araç. . Denetim Masası üzerinden erişmeye çalıştığınızda Ayarlar > Ağ ve İnternet > Gelişmiş Ağ Ayarları modülü açılır. Ağ bağlantı aracı (ncpa.cpl) işletim sisteminin Windows\System32 dizininde hala mevcut olmasına rağmen, yürütülemez.

microsoft-windows-11-icin-denetim-masasinin-onemli-bir-ogesini-geri-aliyor-ve-yeniden-canlandiriyor.jpg

Denetim Masası'nın Ağ Yöneticisi geri dönüş yapıyor

Ayarlar uygulamasındaki ağ ayarlarının yeterince fazla olmadığını bulanlara müjde. Windows Insider programının kullanıcılarına sunulan Windows 11'in 22538 önizleme sürümünde Microsoft, kararını geri aldı. Ağ Bağlantı Yöneticisi yeniden çalışır durumda.

Bu nedenle, ncpa.cpl uygulamasını manuel olarak veya Kontrol Panelini arayarak başlatmak mümkündür. Microsoft bu geri pedal için herhangi bir açıklama sağlamadı. Ayarlar modülü aracılığıyla ağ ayarlarının sınırlı olanakları nedeniyle karar verilmiş olabilir. Reddit'teki bazıları, Windows geliştiricilerinin muhtemelen kendi ağlarının yönetimiyle ilgili sorunları olduğunu ve yeni arayüz aracılığıyla sorunu gideremediklerini açıklayarak eğleniyor… Bu da onları eskisini geri koymak zorunda bırakıyor.