Microsoft Teams, AI ve Makine Öğrenimi kullanarak daha sakin ve net ses sunacak

Microsoft Teams, AI ve Makine Öğrenimi kullanarak daha sakin ve net ses sunacak

Microsoft Teams artık sanal toplantılar sırasında daha net ses sunmaya çalışacak. Microsoft Teams, daha da fazla Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) ekleyerek ses kalitesinde iyileştirmeler vaat ediyor. Platform, temel olarak, zayıf sesten kaynaklanan yankılar gibi günlük rahatsızlıkları bastırmaya veya ortadan kaldırmaya çalışacaktır.

2020'de Microsoft Teams, platformun ses kalitesini iyileştirmek için AI ve ML'den yararlanacağını açıklamıştı. O zamanlar Microsoft, bir Teams oturumunun sonunda yazma, havlama ve diğer sesleri dinamik olarak filtreleyebileceğini iddia etmişti. Microsoft Teams, 2020'nin sonlarında ve 2021'in başlarında yapay zeka destekli gürültü bastırma ve video kalitesi araçları getirdi.

Microsoft, ses kalitesini iyileştirmek için kullanılan AI ve ML algoritmalarını sürekli olarak geliştirdiğini iddia ediyor. Platform ilerlemeye devam ederken, yeni bir dizi AI ve ML destekli yetenekler kazandı. Bunlar, yankı gidermeyi, zayıf akustik alanlarda sesi ayarlamayı ve kullanıcıların aynı anda kesintisiz olarak konuşmasını ve duymasını sağlar. Yeni yetenekler, Microsoft'un yakın zamanda yayınladığı yapay zeka destekli özellikler üzerine inşa edilmiştir.

Microsoft, AI ve ML algoritmalarını 30.000 saatlik konuşma eğitiminden geçirdiğini iddia ediyor. Ek olarak, birkaç Teams kullanıcısına seslerini kaydetmeleri ve cihazlarından ses çalmaları için ödeme yapıldı. Teams, yankıları en aza indirmek ve ortadan kaldırmak için yaklaşık 100.000 farklı odada koşulları simüle etti.

Sesteki iyileştirmelerin yanı sıra, Microsoft Teams, düşük ışık için ayarlamalar ve paylaşılan içeriğin türüne göre optimizasyonlar gibi video kalitesi iyileştirmelerini de duyurdu. Yukarıda bahsedilen tüm iyileştirmelerin yerel olarak kullanıcıların makinelerinde işlendiğini belirtmek ilginçtir. Başka bir deyişle, Microsoft Teams'in tüm kullanıcıları, ücretsiz veya ücretli olsun, yeni özelliklerden ve geliştirmelerden yararlanacak.