Microsoft Outlook Uygulaması Artık Ücretsiz Kullanıcılar İçin Daha Fazla Reklama Sahip Olacak

Microsoft Outlook Uygulaması Artık Ücretsiz Kullanıcılar İçin Daha Fazla Reklama Sahip Olacak

Şirket, reklamların daha fazla kullanıcıyı reklamsız bir kullanıcı deneyimi sağlayan Microsoft 365 aboneliği için ödeme yapmaya iteceğini umuyor.

Microsoft, Android ve iOS kullanıcıları için Outlook mobil uygulamasında daha fazla reklam yayınlamak istiyor. Şirket bunu, daha fazla kişinin Outlook hizmetine cüzi bir ücretle kaydolması için yapıyor. Bu nedenle, Outlook uygulamasından ücretsiz olarak yararlanıyorsanız, posta uygulamasının kullanıcı arayüzüne yapıştırılmış çok daha fazla reklam görme ihtimaliniz vardır.

Bugüne kadar, Outlook çoğunlukla, tüm postaların aynı listede listelendiği Diğerleri sekmesinde, Odaklanmış sekmesi yalnız bırakılırken reklam gösteriyordu. Ancak şu andan itibaren, kişiselleştirilmiş liste bile, The Verge tarafından bildirildiği üzere Outlook kullanıcıları için reklamlar gösterecek.

Microsoft, Microsoft 365 aboneliği için Outlook'u da içeren bir dizi temel plana sahiptir ve şirket, kullanıcılara reklamları görme veya hizmeti kullanmak için ödeme yapma seçeneği sunmak istemektedir.

Microsoft, kullanıcıların uygulamayı ekrandan kaydırarak kaldırabileceklerinden bahsetti ancak bir süre sonra yeni bir reklam görünecek. Yani, bu Microsoft'un reklamları görmeye alışma, ödeme yapma veya alışma şeklidir. Microsoft bunu özellikle mobil kullanıcılar için zorluyor ve bir bütün olarak Outlook'ta 500 milyondan fazla kullanıcı sayıyor.

Ancak artık reklam yolunu seçmeye istekli olan yalnızca Microsoft değil. Apple ve Netflix, şirketlere daha fazla para getirmek için bu stratejiye dayanan diğer platformlardır. Apple'ın önümüzdeki aylarda Haritalar, Podcast ve Haberler'e reklam getirdiği bildirilirken, Netflix kullanıcılar için ilk reklam katmanı planıyla çıkıyor.

Bu şirketlerin, dijital dikeyler için ürünlerine entegre edilmiş reklamcılık beklentilerini göz ardı etmenin zor olduğunu fark etmiş olmaları mümkündür.