Microsoft, Office uygulaması güncelleme deneyimini iyileştiriyor

Microsoft, Office uygulaması güncelleme deneyimini iyileştiriyor

Yazılım güncellemeleri, özellikle önemli iş akışlarını kesintiye uğratıyorsa veya üretkenliğinizi etkiliyorsa çok can sıkıcı olabilir.

Bu, yalnızca işletim sistemi güncellemelerini değil, uygulama güncellemelerini de içerir. Office uygulamaları söz konusu olduğunda, Microsoft, "kilit altında güncelleme" adı verilen yeni bir özellikle bu sorunu çözmeye çalışıyor.

Şimdiye kadar, Excel gibi bir Office uygulamanız açıksa ve bir gecede çalışır durumda bıraktıysanız, bazı acil durum düzeltmeleri olsa bile Microsoft bunu güncelleyemezdi. Kilitli güncelleme ile bu süreç çok daha sessiz ve akıcı hale gelecektir.

Bir Office uygulamasını boşta durumda açık bıraksanız veya bilgisayarınızı kilitleseniz bile, kilitli güncelleme, tamamen güvenli olduğunda uygulamayı kapatır, güncellemeyi uygular ve ardından uygulamayı önceki durumuna geri yükler. Microsoft, tüm bu sürecin yaklaşık dört saniye süreceğini ve bu da iş akışlarında herhangi bir kesinti olmayacağı anlamına geldiğini iddia ediyor.

Kilitli güncelleme, Microsoft'un Office gibi yazılımlara güncellemeler sağlamak için kullanılan Tıkla-Çalıştır teknolojisi üzerine kuruludur. Microsoft'un bunu nasıl açıkladığı aşağıda açıklanmıştır:

Tıkla-Çalıştır, Microsoft Office'i geniş bant müşterilerine sunmanın ve güncellemenin yeni bir yoludur. Tıkla-Çalıştır, Microsoft sanallaştırma ve akış teknolojilerini kullanır.

Tıkla-Çalıştır ürünleri akış kullanır. Bunu, video akışı hakkında düşündüğünüz gibi düşünün. Dosyanın tamamı indirilmeden önce videonun ilk bölümünü izleyebilirsiniz. Benzer şekilde, Tıkla-Çalıştır ile tüm paket veya ürün indirilmeden önce Office'i kullanmaya başlayabilirsiniz. Siz uygulamanızı kullanırken Office'in geri kalanı arka planda sessizce indirilir.

En son geliştirme, Office 2016, 2019 ve 2021'in Microsoft 365 abonelikleri, Visio, Project ve kalıcı lisansları için geçerlidir. Kilitli güncelleme, aşağıdaki dağıtım kanallarını kullanan yukarıda belirtilen uygulamalar için geçerli olacaktır:

  • Mevcut Kanal: Sürüm 2109 veya üzeri
  • Aylık Kurumsal Kanal: Sürüm 2112 veya üzeri
  • Altı Aylık Kurumsal Kanal (Önizleme): Sürüm 2202 veya üzeri
  • Altı Aylık Kurumsal Kanal: Sürüm 2208 veya üzeri (Ocak 2023'te çıkacak)

Microsoft, bunun teslim sürecini iyileştirmek için bir arka uç güncellemesi olduğunu vurgulamıştır, bu nedenle devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz bir yönetici kontrolü yoktur.