Microsoft Office 2021, LibreOffice Dosyaları İçin Daha İyi Desteği Sunacak

Microsoft Office 2021, LibreOffice Dosyaları İçin Daha İyi Desteği Sunacak

Favori açık kaynaklı ofis paketlerinin en son sürümlerinin Microsoft Office dosyaları için daha iyi destekle geldiğini duymaya alışkınız, peki ya tam tersi? Bu biraz daha az yaygın, ama oluyor. İşte Detaylar..

Microsoft Office 2021, Windows ve macOS sistemleri için 5 Ekim'de yayınlanacak. Microsoft'un bahsettiği (birçok) yeni özellik arasında Office 2021'in OpenDocument Formatı (ODF) 1.3 desteği var.

“ODF 1.3 formatı (.odt, .ods ve .odp dosya uzantılarını kullanarak), Office Open XML (OOXML) formatının (.docx, .xlsx ve dosya uzantılarını kullanan) yanı sıra Word, Excel ve PowerPoint'te desteklenir. .pptx),” Microsoft'tan Alfred Hellstern şöyle açıklıyor:

“Bu değişiklik, Office uygulamalarının artık yalnızca ODF 1.3 biçiminde kaydedeceği anlamına geliyor. ODF 1.2 ve önceki dosyalar açılabilir ancak 1.3 olarak kaydedilecektir. Office'in eski sürümleri gibi yalnızca 1.2 biçimini destekleyen ürünler, 1.3 biçiminde kaydedilmiş bir dosyayı açabilir, ancak kaydedildiğinde yeni özellikleri desteklemez".

OpenDocument biçimleri (nihayet) günlük yaşamda daha yaygın hale geliyor - Microsoft, en son ofis paketindeki en son özellikleri desteklemek için kendi yolundan çıkıyor, bunun kanıtı.

Sadece LibreOffice ve diğerlerinde bulunan milyonlarca masaüstü Ubuntu'ya bağlı değil. Ev kullanıcılarının faaliyetleri önemli olmakla birlikte, dünya çapında işletmelerde, kuruluşlarda ve devlet kurumlarında açık dosya biçimlerinin kullanımındaki artış bir faktördür.

Hepimiz kapalı kaynaklı (ve pahalı) tescilli dosya formatlarından daha ucuz, eşdeğer açık standartlar lehine geçiş yapan belediyelerin ve belediyelerin hikayelerini duyduk.

Office'te açık dosya biçimleri için daha iyi destek, yalnızca Office kullanıcılarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ODF dosyalarını kullananların, Microsoft ürünlerine güvenen şirketler veya kuruluşlarla dosya paylaşımında engellerle karşılaşmamasını sağlamaya yardımcı olur.

Office Ev ve Öğrenci 2021, macOS ve Windows 10 ve yeni piyasaya sürülen Windows 11 için 149,99 ABD Dolarından (ABD) başlar. Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve PC ve Mac için Microsoft Teams içerir.

Office Ev ve İş 2021'in maliyeti 249,99 ABD dolarından (ABD) başlar ve yukarıdakilerin tümünün yanı sıra PC ve Mac için Outlook'u ve "uygulamaları iş amaçlı kullanma hakkını" içerir.

Her iki sürüm de 5 Ekim 2021'den itibaren dünya çapında doğrudan Microsoft ve diğer çevrimiçi perakendecilerden satın alınabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler