Microsoft, Office 2013 desteğini bir yıl içinde sonlandıracak

Microsoft, Office 2013 desteğini bir yıl içinde sonlandıracak

Microsoft, dokuz yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülen Office 2013 uygulama paketinin desteğini sona erdirmeye hazırlanıyor. Şirket kısa süre önce müşterilerine güvenlik yamalarını yayınlamayı durdurma planlarını bildirdi, böylece daha yeni sürümlere yükseltmek için yeterli zamanları oldu.

Resmi belgelere göre Office 2013, 11 Nisan 2023'te ömrünün sonuna ulaşacak. Uygulama paketi, beş yıllık genel destek ve dört yıllık uzatılmış destek (güvenlik düzeltmeleri ve kritik güncellemeler) aldı.

İşte Microsoft'tan bir açıklama (Bleeping Computer aracılığıyla):

Beş yıllık Genel Destek ve beş yıllık Genişletilmiş Destekten sonra Office 2013, 11 Nisan 2023'te Uzatılmış Desteğin Sonuna ulaşacaktır. Sabit Yaşam Döngüsü İlkesi uyarınca, bu tarihten sonra Office 2013 için güvenlik güncelleştirmeleri artık kullanılamayacaktır.

Office 2013 desteğin sonuna ulaştıktan sonra, Microsoft yeni güvenlik güncelleştirmeleri sağlamayacaktır ve Office 2013'ün Nisan 2023'ten sonra kullanılmaya devam edilmesi, kuruluşunuzun güvenlik risklerine maruz kalmasını artırabilir veya uyumluluk yükümlülüklerini yerine getirme yeteneğinizi etkileyebilir.

Desteğin sona ermesi, uygulamaların çalışmayı durduracağı anlamına gelmez. Müşteriler, Nisan 2023'ten sonra Office 2013'ü kullanmaya devam etmekte özgürdür, ancak destek eksikliğinin güvenlik risklerini artırdığını unutmamaları gerekir. Ayrıca Microsoft, belirtilen kullanım ömrü sonu tarihinden sonra artık teknik destek sağlamayacaktır ve müşteriler Microsoft 365 ile ilgili çeşitli güvenilirlik sorunlarıyla karşılaşabilir.

Office 2013 kullanıcıları, Office uygulamalarını güncel tutmak ve düzenli özellik güncellemeleri almak için Office 365 aboneliğini seçebilir. Microsoft ayrıca tek seferlik satın almayı tercih edenler için kalıcı Office 2021 lisansları da satıyor.