Microsoft, Internet Explorer'ı nasıl emekli ettiğini açıklıyor

Microsoft, Internet Explorer'ı nasıl emekli ettiğini açıklıyor

15 Haziran 2022'de Microsoft, Internet Explorer tarayıcısını kullanımdan kaldırıyor. Taşıma, çoğu Windows 10 cihazını etkiler, ancak Internet Explorer'ın kullanılabilir durumda kaldığı cihazlar da vardır. Windows 10'da bile, Internet Explorer önümüzdeki aylarda iki aşamada kullanımdan kaldırılacaktır.

Kullanımdan kaldırma kapsamı söz konusu olduğunda, Microsoft, Internet Explorer 11'i yalnızca belirli Windows 10 sürümlerinde kullanımdan kaldırıyor. Özellikle, IE 11, desteklenen çoğu Windows 10 istemci sürümünde ve Windows 10 IoT'de desteklenmeyecektir.

Çeşitli işletim sistemi sürümleri ve sürümleri karardan etkilenmez:

  • Windows7 ve 8.1.
  • Windows Sunucusu ve Windows Sunucusu LTSC.
  • Windows 10 istemci LTSC
  • Windows 10 Çin Hükümeti Sürümü.
  • Windows 10 IoT LTSC.

Windows 7 (ESU) ve Windows 8.1 işletim sistemleri 2023'te desteksiz kalacak. Internet Explorer ve diğer Microsoft uygulamaları aynı anda bu cihazlarda desteksiz kalacak.

Windows 10 işletim sisteminin desteklenen ve desteklenmeyen sürümlerinde, sürümün istisnalar listesinde olmaması koşuluyla, Internet Explorer Microsoft Edge'e yönlendirilecektir. Microsoft, daha önce Internet Explorer'dan Edge'e yönlendirmeleri entegre etti, ancak yalnızca Internet Explorer'da düzgün çalışmayan siteler için.

Microsoft Edge, kullanıcıların ve kuruluşların, özellikle Internet Explorer teknolojileri için tasarlanmış içeriği yüklemek için kullanabileceği Internet Explorer Modunu destekler. Internet Explorer Modu, belirli sitelerin tarama modunda kalıcı olarak açılmasını destekler.

Internet Explorer Modunun Edge'de düzgün çalışması için gerekli olan süreçte bileşenler kaldırılacağından, yöneticiler Internet Explorer'ı kaldırmamalıdır. Sistemlerinde IE Modu gerektirmeyen yöneticiler, Internet Explorer'ı kaldırabilir.

Microsoft, önümüzdeki "birkaç ay" içinde Internet Explorer'dan Microsoft Edge'e yeniden yönlendirmeyi sunmayı planlıyor. Şirket, kuruluşların "olası sorunları tanımlayabilmeleri ve çözebilmeleri" için cihazların kademeli olarak yeniden yönlendirileceğini belirtiyor. Internet Explorer bu aşamada devre dışı bırakılmaz, ancak yeniden yönlendirmenin uygulandığı cihazlarda artık başlatılamaz.

Internet Explorer, birinci aşama tamamlandıktan sonra ikinci aşamada kalıcı olarak devre dışı bırakılacaktır. Tarayıcı, Windows 10 için isteğe bağlı önizleme güncellemelerinin ve toplu güncellemelerin bir parçası olarak Windows Update aracılığıyla kalıcı olarak devre dışı bırakılacaktır.