Microsoft: Edge'in Uyku Sekmeleri özelliği, sekme başına ortalama 39,1 MB RAM tasarrufu sağlar

Microsoft: Edge'in Uyku Sekmeleri özelliği, sekme başına ortalama 39,1 MB RAM tasarrufu sağlar

Sleeping Tabs, 2020'nin sonlarında Microsoft tarafından şirketin Edge web tarayıcısında tanıtıldı. Bu özellik, bir süredir kullanılmayan sekmeleri uyku moduna alıyor; sekme, sekme çubuğunda görünür durumda kalır, ancak RAM'i boşaltmak ve kaynakları kurtarmak için kaldırılır.

Uyku moduna alınan sekmeler, etkin sekmelerden daha iyi ayırt edilmeleri için Edge'de varsayılan olarak soluktur. Uyku sekmesine tıklandığında içeriği otomatik olarak yeniden yüklenir.

Şirket mühendisleri, tarama örneklerini paylaşan sayfaları uyku moduna alarak Microsoft Edge 100'deki özelliği geliştirdi; Bu, Microsoft'a göre ortalama olarak %8 daha fazla sekmeyi uyku moduna geçirir.

Microsoft, bugün Microsoft Edge Dev Twitter hesabında Sleeping Tabs özelliğinin etkinliği hakkında bilgi yayınladı:

Kaynakları kurtarmak için uyku sekmeleri kullanılsın mı? yalnız değilsin! Son 28 gün içinde Windows cihazlarda 6 milyar sekme uyuduk ve bu da 273,7 Petabayt RAM tasarrufu sağladık. Bu, sekme başına yaklaşık olarak 39,1 megabayt tasarruf sağlar

Şirket, özelliğin ne kadar etkili olduğunu öğrenmek için Windows cihazlarındaki uyku sekmesi verilerini analiz etti. Microsoft, özelliğin son 28 gün içinde 6 milyar sekmeyi uyku moduna geçirdiğini ve bunun bu cihazlarda 273.7'den fazla RAM boşalttığını iddia ediyor. Microsoft'a göre ortalama tasarruf "kabaca 39,1 Megabayt". Bazı kullanıcılar, Microsoft'un bilgilere erişimini ürkütücü bulabilir.

Bu özellik varsayılan olarak etkindir ve sekmeleri 2 saat işlem yapılmadığında uyku moduna geçirir. 6 milyar sekme kulağa çok fazla geliyor, hatta 2 saatlik hareketsizlik süresi geçerliyse daha da fazla. Özellikle izlenen dönemdeki toplam açık sekme sayısı hakkında daha fazla veri, özelliğin etkinliğinin daha iyi bir resmini elde etmek için yardımcı olacaktır.
Edge'de Uyku Modunu Yapılandırın

Microsoft Edge kullanıcıları, Uyku Sekmeleri'nin açık olup olmadığını öğrenmek için tarayıcının adres çubuğunda edge://settings/system'i açabilir. Bunu öğrenmek için "uyku sekmeleriyle kaynakları kaydet" seçeneğini işaretleyin. Uyku sekmelerinin sönümlenmesini değiştirme seçenekleri, bir sekmenin uyku moduna geçmeden önce etkin olmaması gereken süre ve sayfada bir istisna listesi de mevcuttur.

Varsayılan, en az 2 saat boyunca etkin olmayan sekmeleri uyku moduna geçirir. Verimlilik modunu açarsanız, Edge ayarı devralır ve kullanılabilir RAM gibi çeşitli parametrelere göre uygulanır.

Uyku moduna alınan sekmeler, mobil cihazlarda pil ömrü de dahil olmak üzere performansla ilgili diğer ölçümleri olumlu yönde etkileyebilir. RAM'i boşaltmak tüm sistemlerde faydalı olmayabilir, ancak düşük miktarda RAM'e sahip sistemlerin ve belirli RAM kullanım eşiklerine ulaşan sistemlerin performansını artırabilir.

Çoğu tarayıcı benzer işlevleri destekler, ancak Microsoft Edge'in Uyku Sekmeleri özelliği, kullanımı çok uygun ve aynı zamanda etkili olduğu için 2021'deki analizimizde en üst sıralarda yer aldı.