Microsoft, Edge web tarayıcısında bir Komut Çubuğunu test ediyor

Microsoft, Edge web tarayıcısında bir Komut Çubuğunu test ediyor

Microsoft Edge Canary kullanıcıları artık web tarayıcısının yeni komut paletini test edebilir. Microsoft Edge Canary 105 ile başlayarak, Edge kullanıcıları, tarayıcıya entegre edilmiş bir başlatıcıdan komutları çalıştırmak için komut çubuğunu etkinleştirebilir.

Bu özellik, Firefox'taki Hızlı Eylemler ve Chrome'un adres çubuğu komutları özelliğinden farklıdır. Temel fark, Komut Paletinin adres çubuğundan değil, kullanıcıların Ctrl-Shift-Space klavye kısayoluyla başlattığı kendi arayüzünden çalıştırılmasıdır.

Bir bindirme başlatıcısı görüntülemek için klavye kısayolunu çağırın. Harfleri yazın ve eşleşen komutlar görüntülenir. Microsoft buna DevTools Komut Paleti adını verir, ancak sağladığı komutların tümü geliştirme ile ilgili değildir.

Size bazı örnekler vermek için. Yeni bir inPrivate gözatma penceresi açmak, gözatma verilerini temizlemek, kaynak kodunu görüntülemek, Extensions Store'u açmak, tüm dahili edge:// adreslerini açmak, sayfayı yazdırmak, başka bir profile geçmek veya Stack Overflow'u açmak için komut paletini kullanabilirsiniz. . Geliştiriciler, geliştiriciyle ilgili komutları görüntülemek için > yazabilir.

DevTools Komut Paleti varsayılan olarak etkin değildir. Edge kullanıcıları, tarayıcıda etkinleştirmek için aşağıdaki kılavuzu kullanabilir. Etkinleştirmek için Microsoft Edge Canary sürüm 105 veya daha yenisine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

  1. Microsoft Edge Canary'nin güncel olduğundan emin olun. Edge://settings/help'i yükleyerek bunu doğrulayabilirsiniz.
  2. Microsoft Edge adres çubuğuna edge://flags/#edge-devtools-komut-paletini yükleyin; bu, yapılandırmamız gereken deneysel bayrağa odaklanmalıdır.
  3. Komut Paleti bayrağını Etkin olarak ayarlayın.
  4. Microsoft Edge'i yeniden başlatın.

Başlatıcıyı tarayıcıda istediğiniz zaman görüntülemek için Ctrl-Shift-Space klavye kısayolunu kullanın. Yazmaya başlayın ve Edge eşleşen komutların bir listesini döndürecektir. Belirli işlemler için komut çubuğunu kullanmaya alışmak biraz zaman alabilir.

Edge, komut paleti arabirimindeki komutlar için klavye kısayollarını görüntüler; bu, kısayolları kullanmayı tercih eden kullanıcılar için işleri daha da hızlandırabilir.

Komut Paleti, Edge'e kullanışlı bir ek gibi görünüyor. Hızlı açılır ve çok sayıda komutu destekler. Birçok işlem için klavye kısayollarını kullanan Edge kullanıcıları, çoğu komut bu kısayollar kullanılarak doğrudan yürütülebildiğinden, bunu çok kullanışlı bulmayabilir. Yine de bazı Edge kullanıcıları yeni özelliği faydalı bulabilir.

Komut Paletinin deneysel bir özellik olduğunu unutmayın. Bir gün Edge'in kararlı sürümlerinde kullanılabilir hale gelebilir, ancak haber verilmeden kaldırılması ihtimali de vardır.

Bana sorarsanız, bir tarayıcıdaki en iyi başlatıcı benzeri özellik Firefox'un Ubiquity'siydi. Ne yazık ki Mozilla, projeyi on yıldan fazla bir süre önce iptal etmeye karar verdi.