Microsoft Edge, PC ve akıllı telefon arasında dosya paylaşımını kolaylaştıracak

Microsoft Edge, PC ve akıllı telefon arasında dosya paylaşımını kolaylaştıracak

Microsoft Edge yakında oldukça pratik yeni bir özelliğe sahip olacak. Drop olarak adlandırılan bu sistem, kullanıcıların dosyalarını internet tarayıcısının kurulu olduğu diğer cihazlara aktarmalarına olanak sağlayacak.

Yıllar geçtikçe, Microsoft Edge birçok ek özellik kazandı ve Edge dünyanın en çok kullanılan ikinci tarayıcısı haline geldiğinden beri Amerikan devinin çalışmaları açıkça karşılığını verdi. Mayıs 2022'nin başlarından itibaren Edge, yerleşik bir ücretsiz VPN sunuyor. Ne yazık ki, coğrafi konumunu maskelemenin imkansızlığı nedeniyle klasik bir VPN'den daha az etkili olmaya devam ediyor.

Ancak Edge'e gelecek olan bir sonraki yeni özellik dosya paylaşımıyla ilgili olacak. Şu anda dosyaları bir cihazdan diğerine aktarmak için 36 çözüm yok. Genellikle kullanıcılar dosyalarını e-posta ile gönderir veya yakın zamanda kopyalama, kesme ve yapıştırma için klavye kısayollarını kullanmayı mümkün kılan Google Drive'ı tercih eder.

Microsoft, kullanıcılarına başka bir alternatif sunmayı amaçlıyor. Neowin sitesindeki meslektaşlarımızın açıkladığı gibi, Amerikalı üretici, tarayıcının kurulu olduğu cihazlarınız arasında dosyaların paylaşılmasına izin verecek yerel bir işlev üzerinde çalışıyor.

Microsoft Edge, dosyalarını cihazları arasında paylaşmak için Drop'u test ediyor

Drop olarak adlandırılan, örneğin notlarınızı ve dosyalarınızı Android akıllı telefonunuza geçirmek için sürükleyip bırakmanın mümkün olacağı bir yan panel şeklini alacaktır. Elbette, işlemin çalışması için Microsoft Edge hesabınızın her iki cihazda da oturum açmış olması gerekir.

Bırak işlevinin Microsoft'un bulut depolama çözümü olan OneDrive'ı temel aldığına dikkat edin. Gerçekten de, sütunda kalan dolu ve boş alan miktarını görüyoruz. Ek olarak Drop, akıllı telefonunuzdaki tarayıcıyı henüz kullanmıyorsanız, Edge'in mobil sürümünü indirmek için bir QR Kodu görüntüler. Ne yazık ki, şu anda ortalama bir kullanıcının Drop'u denemesi imkansız.

Bunun nedeni, özelliğin yalnızca tarayıcının yalnızca geliştiricilere özel en son sürümü olan Edge Canary 104 kullanıcıları tarafından kullanılabilir olmasıdır. Yine de Neowin için paylaşılan ekran görüntülerinin gösterdiği gibi, bu özel durumdaysanız, tarayıcı Ayarlarında Görünüm sekmesinden Drop'u etkinleştirebilirsiniz.