Microsoft Edge, Kullanıcıların Parolaları Manuel Olarak Kaydetmesine İzin Veren Bir Seçeneği Test Ediyor

Microsoft Edge, Kullanıcıların Parolaları Manuel Olarak Kaydetmesine İzin Veren Bir Seçeneği Test Ediyor

Microsoft, Edge için yeni bir özelliği test ediyor. Endişelenme, bu sefer bloatware değil. Tarayıcının yerleşik şifre yöneticisi, yakında kimlik bilgilerini manuel olarak kaydetmenize izin verebilir.

Çoğu modern tarayıcıda, favori sitelerinize kolaylıkla giriş yapmanızı sağlayan bir şifre yöneticisi bulunur. Bağımsız araçlardan farklı olarak (genellikle bir uzantı gerektirir), tarayıcılar bir web sitesinde oturum açtığınızda kullanıcı adını ve şifreyi kaydetmeyi önerir. Bunu yapmasına izin vermek, aynı web sitesini bir sonraki ziyaretinizde tetiklenen uygun bir otomatik oturum açma seçeneği sağlar. Ayrıca uzun şifreler yazmanıza, hatta karmaşık kalıpları/ifadeleri hatırlamanıza bile gerek yok.

microsoft-edge-kullanicilarin-parolalari-manuel-olarak-kaydetmesine-izin-veren-bir-secenegi-test-ediyor.jpg

Parola yöneticisi, bir süredir Microsoft Edge'in bir parçasıydı, ancak önemli bir seçenek, yukarıda bahsettiğim oturum açma işlemi olmadan parola ekleme yeteneği eksik olsa da.

Bağlam olarak, Firefox'un şifre yöneticisi Lockwise, uzun süredir bu özelliğe sahipti, ancak Google Chrome partiye biraz geç kaldı, son zamanlarda şifreleri manuel olarak kaydetme desteği ekledi.

Edge, Chromium kaynak kodunu temel aldığından, Microsoft'un seçeneği tarayıcısına getirmesi şaşırtıcı değil. Bir redditor tarafından tespit edilen özellik, şu anda Microsoft Edge Canary kanalına katılan belirli kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Ekran görüntüleri, özelliğe Edge Ayarları > Profiller > Şifreler sayfasından erişilebileceğini gösteriyor.

Kullanışlı seçeneğin eklenmesiyle, web sitesinin oturum açma sayfasının URL'sini, kullanıcı adını ve şifreyi eklemenizi ve kaydetmenizi sağlayan bir açılır model getirecek olan Parola Ekle düğmesini tıklayabileceksiniz. tarayıcınızın kasası. Şifreleri düzenle paneline çok benziyor.

microsoft-edge-kullanicilarin-parolalari-manuel-olarak-kaydetmesine-izin-veren-bir-secenegi-test-ediyor-001.jpg

LastPass veya Bitwarden gibi bulut tabanlı bir hizmet veya KeePass gibi bağımsız bir parola yöneticisi kullanıyorsanız, bu kullanışlı bir seçenek gibi gelmeyebilir. Ancak Edge'in şifre yöneticisine güvenen kişiler için şifreleri manuel olarak kaydetme seçeneği bir cankurtaran olabilir. Edge'e şifre eklemenin diğer tek yolu, diğer tarayıcılardan veya bir HTML veya CSV dosyasından girişleri içe aktarmaktır.

Yeni özellik, Microsoft Edge Canary Channel, sürüm 99.0.1124.0'da kullanıcılar için mevcut olan mevcut yapıda A/B test aşamasında görünüyor. Kontrolleri geçtikten ve testçilerden olumlu bir onay aldıktan sonra, Microsoft seçeneği kararlı kanala sunacak.