Microsoft 365 Uygulamaları yakında bu eski işletim sistemlerinde desteği kaybedecek

Microsoft 365 Uygulamaları yakında bu eski işletim sistemlerinde desteği kaybedecek

Microsoft, Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, OneNote, Visio ve daha fazlası dahil olmak üzere Microsoft 365 Uygulamalarına düzenli olarak güncellemeler gönderir.

Bu güncellemeler, Microsoft'un Modern Yaşam Döngüsü İlkesi tarafından yönetilir; bu, bir müşteri ürünün hizmet ve sistem gereksinimlerine göre güncel kaldığı ve söz konusu yazılımı kullanma lisansına sahip olduğu sürece bir ürünün desteklenmeye devam edeceği anlamına gelir. Bu ilkeye göre, Microsoft 365 Uygulamaları, Haziran 2023'te üç eski işletim sisteminde destekten çıkmak üzere.

Microsoft, Microsoft 365 Uygulamalarının 10 Ocak 2023'ten itibaren Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Server 2008 R2'de tamamen desteklenmediğini belirten bir danışma belgesi yayınladı.

Yukarıda bahsedilen işletim sistemlerindeki Microsoft 365 Uygulamaları zaten desteklenmese de, bazı müşterilerin parasını ödediği Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) programı kapsamında güvenlik güncelleştirmeleri almaya devam etti. Bu program, yukarıda bahsedilen üç işletim sistemi için 10 Ocak 2023'te sona ermektedir; bu nedenle, Microsoft 365 Uygulamalarına yönelik destek de aynı tarihte tamamen kaldırılacaktır. Güvenlik güncellemelerine erişimi kaybetmenin yanı sıra, yeni kurulumlar da engellenecek.

Beklendiği gibi, tek geçici çözüm, hemen daha yeni ve desteklenen bir işletim sistemine güncellemeyi içerir. Microsoft, destek ve uyumluluk gereksinimlerine en uygun işletim sisteminin hangisi olduğunu bulmak için müşterilerini bu destek matrisine bakmaya teşvik etti.