Microsoft, 2022'nin İkinci Çeyreği İçin Gelirlerini Açıkladı!

Microsoft, 2022'nin İkinci Çeyreği İçin Gelirlerini Açıkladı!

Microsoft, 2022'nin ikinci çeyreğinde 51,7 milyar dolar gelir, 18,8 milyar dolar net gelir elde etti.

Microsoft, şirketin 2022 mali çeyreği için 51,7 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. 51,7 milyar doların 18,8 milyar doları net gelirdi. Gelir %20 arttı ve net gelir %21 arttı. Yatırımcılara yönelik en son kazanç açıklamasına göre, bulut hizmetleri, Office ve Windows, şirketin son birkaç aydaki kazançlarını artırdı.

Devam eden COVID-19 salgını nedeniyle, evde bilgisayarlara olan talep arttı. Bu daha fazla gelire katkıda bulundu. Şu anda Windows 10 ve Windows 11, aylık 1,4 milyar aktif cihaz tarafından kullanılıyor.

Xbox bölümü de donanım gelirinde %4 artış gördü. Genel gelir de, çoğunlukla içerik ve hizmetlerden kaynaklanan %8 arttı. Halo Infinite, şimdiden 20 milyon oyuncu tarafından oynandığı için kazanç çağrısında gösterinin yıldızıydı. Forza Horizon 5 de 18 milyon kişi tarafından oynandı.

Yukarıda belirtildiği gibi, bulut barındırma, LinkedIn, Office ve arama gibi hizmetler büyüdü. Gelir artışı çift haneli oldu. Zorlu COVID-19 zamanlarına rağmen neredeyse tüm Microsoft bölümleri iyi gidiyor gibi görünüyor.

Microsoft şu anda büyük bir yayıncı Activision Blizzard satın almak üzerinde çalışıyor. Anlaşmanın 2022'nin sonlarında 2023'ün başlarında yapılması bekleniyor. Bu gerçekleştiğinde, şirket Call of Duty, Diablo, Overwatch ve World of Warcraft gibi franchise'ları kontrol edecek.