Meta's Quest 2 VR Headset, 2021'de 10 Milyon Gönderiyi Aştı

Meta's Quest 2 VR Headset, 2021'de 10 Milyon Gönderiyi Aştı

VR kulaklıklar, potansiyel olarak daha sürükleyici dijital dünyalara girmemize izin verebilecek türden bir şey olduğu için çok fazla vızıltı oluşturuyor. Meta veri deposunu oluşturmaya yönelik yeni odağını yansıtmak için adını değiştirmesiyle birlikte, VR kulaklıkları sunmak mantıklı bir sonraki adım gibi görünüyordu. Counterpoint'in araştırması, Meta tarafından sunulan Quest 2 VR başlığının 2021'de oldukça iyi performans gösterdiğini ortaya koydu.

Bu kulaklığın almayı başardığı toplam gönderiler, 10 milyon birimin üzerinde veya tam olarak 10.4 milyon adet olarak gerçekleşti. Bunların hepsi söylenmiş ve artık yoldan çıkmışken, bunun onu geçen yılın açık ara en popüler VR ürünü yaptığını belirtmek önemlidir. İkinci sırada Sony'nin PlayStation VR'si geldi. Sağlam olan 6.6 milyon gönderi aldı, ancak Quest 2'ye göre açıkça geride kaldı, bu da Meta'nın şu anda batmakta olduğu bataklıktan ileriye doğru bir yola sahip olabileceğini gösteriyor.

Durum böyle olmasına rağmen, Quest 2 ilk olarak 2020'de piyasaya sürüldü, yani tam olarak yeni bir ürün değil. Bununla birlikte, bu ürünün geçen yıl gördüğü başarı, Meta'yı yeni bir sürüm çıkarmaya istekli hale getirecek ve tahminler, bu yeni ürün lansmanının 2023'te bir noktada gerçekleşeceğini tahmin ediyor.


2022'nin, bu yıl toplam 12 milyon sevkiyat öngören projeksiyonlarla, bu ürünün gördüğü büyümeyi sürdürmesi bekleniyor. Tedarik zincirindeki aksaklıklar yavaş yavaş çözülürken, daha fazla insan bu kulaklıkları satın alabilir, çünkü her şey göz önünde bulundurularak mağazalarda daha yaygın olarak bulunabilirler.

Sevkiyatlarının %70'i ABD'ye gitti, dolayısıyla bu Meta'nın yaratmayı umduğu küresel bir trend olmayabilir. Ne olursa olsun, Meta açıkça VR pazarında baskın oyuncu olmayı başardı ve ufuktaki hiç kimse onlara ciddi bir rekabet sağlamak için gerekenlere sahip görünmüyor.