Meta Bulut API'sinin Başlatılmasıyla İşletmeler İçin Ücretsiz ve Güvenli Bulut Barındırma Sağlayacak

Meta Bulut API'sinin Başlatılmasıyla İşletmeler İçin Ücretsiz ve Güvenli Bulut Barındırma Sağlayacak

WhatsApp, 2020'de hakkında çok konuşulan Konuşmalar Konferansı sırasında dünyaya Bulut API'sinin bir önizlemesini göstermiş olsa da, uygulama şimdi lansmanla birlikte halka açılıyor.

Bu, işletmelerin yakında WhatsApp'ın ücretsiz ve korumalı bulut barındırma hizmetlerinden yararlanabileceği anlamına gelir. Muhtemelen terimin kendisinden de anlayabileceğiniz gibi, yeni ve heyecan verici işlevsellik, ana şirketin veri sunucularında konuşma tabanlı verileri barındıracak.

Ve bunu yapmanın faydaları, yüksek hızda gelişmiş bağlantıyı içerecektir, ancak bu, bir takas görevi gören küçük bir mahremiyet dezavantajı ile birlikte gelir.

Bir bütün olarak, önemli faydalar, mesajlaşma sırasında artan hızı ve sunucularla ilgili maliyetleri düşürürken içerebilir. Bu da küçük ölçekli firmalar veya sınırlı bütçeli start-up'lar için büyük bir artı puan olacaktır.

Benzer şekilde, WhatsApp'ın işletme hesapları kullanıma sunulduktan sonra bunlarla ilgili çok sayıda ilginç özelliğe hızlı bir şekilde erişebileceksiniz.

Ancak eleştirmenler, işletmeler mesajlaşma için uygulamanın güvenlik protokollerini seyreltme girişimlerinde bulunurken, artık Meta'ya büyük ölçüde güvenilecek olan artı noktalar üzerindeki dezavantajları topluyor.

Meta kısa süre önce, firmaların farklı üçüncü taraflarla ilişkili satıcıları nasıl kullanacaklarından bahsettiğinde tüm bunlardan ayrıntılı olarak bahsetti. Artık onlara, WhatsApp adına uygulamanın iş API'si cephesinde çalışma izni verilecek. Ve bu kesinlikle uçtan uca şifreleme yoluyla güvenli olmayacak.

Sonuçta, farklı üçüncü tarafların müdahale etmesi ve tüm bu metinlere erişmesini sağlayan bir kuruluşa mesaj göndermeyi seçtiniz. Ve ilginç bir şekilde, aynı şey Facebook'un üçüncü taraf satıcılardan biri olduğu durumlar için de geçerli.

WhatsApp, tüketiciler ve firmalar arasında gerçekleşen alışverişler yoluyla ortaya çıkan alışverişlerden haberdar olmanız için Meta üzerinden barındırma yapıldığında daha fazla uyarı eklemeyi nasıl planladığını belirtti.

Kullanıcıların yeni değişiklik hakkında nasıl hissettikleri ve büyük ödünleşimi yapmak isteyip istemedikleri tam olarak belli değil. Ancak, küçük ölçekte çalışan işletmeler için yeni teklifin son derece etkili olduğunu düşünüyoruz çünkü artık oturum açmaya gerek kalmadan teknik yönlerini geliştirebiliyorlar.

Yine, dezavantaj daha fazla güvendir ve Meta'ya itimat edilir, bu da çoğu şirketin geçmişte müşterilerinin bir kısmını nasıl zor durumda bıraktığını düşünmek konusunda biraz şüphecidir.

Gelişmekte olan ülkelerde gerçek yararın devreye gireceğini düşünüyoruz çünkü burası WhatsApp'ın mesajlaşma uygulamaları açısından baskın bir oyuncu olarak görüldüğü yer. Benzer şekilde, bu ülkeler, küçük girişimler için uygulama içi satın almaların yanı sıra maksimum erişim sağlamak için harika yerlerdir.

Meta gibi bir şirket böyle bir cephede yardım sağlayabilirse, gerçekten iyi karşılanacaktır. Gelir elde etmek için nasıl harika bir yol olarak hizmet edebileceğinden bahsetmiş miydik?

Öte yandan, bazı eleştirmenler tarafından bal tuzağı olarak adlandırılan planın bütünü hakkında bazı şüpheci görüşler var. Unutmayın, Meta, maliyetlerle ilgili net bir taslak sunmadan tüm eklentiler için nasıl ücretlendirileceklerinden en başından bahsetmişti.

Benzer şekilde, bir firma Meta'ya güvendiğinde, işler geri döndürülemez hale geldiğinde daha sonraki bir noktada olabileceğinden anlaşmadan vazgeçemezler.

Zamanla, Meta'nın maliyetlerde kademeli olarak artışlar yaptığını göreceğiz ve sonunda büyük paralar kazanıyor olacaklar.

Meta kısa süre önce Messenger aracılığıyla Yinelenen Bildirimler adlı yeni bir özelliği duyurdu. Bu, firmaların bir iş parçacığı aracılığıyla kullanıcılarla yeniden bağlantı kurmasına yardımcı olacak, ancak şimdilik yalnızca premium kullanıcılar için mevcut.

Ve şu anda Premium kullanıcı olmak pahalıya mal olmayabilir veya çok pahalı gibi görünse de, yakın gelecekte aksini söylüyor. Unutmayın, Meta hem barındırma hem de mesajlaşma ile ilgili araçlar için yeni bir fiyat rehberi sunmayı planlıyor.

Şimdilik, WhatsApp'ın Bulut API'sinin çoğunluğa atlayan işletmelerden daha fazla inceleme beklememiz gerekecek ve o zamana kadar parmaklarımızı çarpıtmış olacağız.