Meta, adının kötüye kullanılması nedeniyle Facebook sahibine dava açtı

Meta, adının kötüye kullanılması nedeniyle Facebook sahibine dava açtı

META (veya Meta.is) adlı sanat enstalasyonlarında uzmanlaşmış bir şirket Salı günü, adaşı Meta Inc.'e dava açtığını duyurdu.

New York merkezli META, web sitesinde on iki yıldır “VR, AR ve RE [sanal, artırılmış ve genişletilmiş] sosyal uygulamaları da dahil olmak üzere her olası gerçeklikte olağanüstü yaratıcıları, yapımcıları ve teknoloji uzmanlarını içeren beğenilen kampanyalar ürettiğini bildiriyor. ], sürükleyici müzik deneyimleri ve IRL [gerçek hayatta]”.

Gönderiye göre, 28 Ekim 2021'de "Kanımızı, terimizi ve gözyaşımızı döktüğümüz META markamızı ve ismimizi Facebook devraldı." Menlo Park devi, ancak başarısız oldu.

#therealmeta olarak nitelendirilen META, Facebook'a ve gizlilik skandallarına yönelik herhangi bir referansı markadan kaldırmak istiyor. Bu şekilde sanat enstalasyon şirketi, sosyal ağın ve ilişkili markaların “Meta” markasını kullanmayı bırakmasını istiyor.

Daha küçük şirket, "tüketicilerin yanlışlıkla META'nın ürün ve hizmetlerinin Facebook'tan kaynaklandığına ve META'nın ayrılmaz bir şekilde Facebook ile bağlantılı olan toksisite ile ilişkili olduğuna inandıkları için" bu adı paylaşmaya devam etmenin imkansız olduğunu iddia ediyor.

Meta.is'in isim için geçerli bir ticari markası olduğu tartışılmaz olsa da, bu David-versus-Goliath tipi dava (avukat Nicholas Saady'nin dediği gibi) hala sona ermek için uzun bir mücadeleye sahip olabilir. Bunun nedeni, alkollü soda ve ortopedik protez üreticisi de dahil olmak üzere "Meta" adını iddia eden bir dizi markanın olmasıdır.