Meta, 2021'de 'Sağlığa Zararlı Yanlış Bilgilendirme' Olduğu İçin 180.000 Parça Avustralya İçeriğini Kaldırdı

Meta, 2021'de 'Sağlığa Zararlı Yanlış Bilgilendirme' Olduğu İçin 180.000 Parça Avustralya İçeriğini Kaldırdı

Meta, Avustralyalıların diğer uluslardan kaldırdığı içerikten de yararlandığını ve dünya genelinde toplam 11 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Geçen yıl Facebook ve Instagram Sayfalarından ve Avustralya'ya özgü hesaplardan 180.000'den fazla içerik, Meta'nın sağlığa zararlı yanlış bilgilendirme olduğu için Topluluk Standartlarını ihlal ettiği için kaldırıldı.

Unutulmamalıdır ki, 2020 yılında 110.000 olan rakam 180.000'e çıkmıştır.

Meta, Avustralyalıların diğer uluslardan kaldırdığı içerikten yararlandığını ve dünya genelinde toplam 11 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Veriler, Avustralya merkezli ve Digital Industry Group (DIGI) tarafından Avustralya Dezenformasyon ve Yanlış Bilgilendirme Uygulama Kuralları'nın gözetiminin bir parçası olarak yayınlanan bir Meta şeffaflık raporunda açıklandı.

Meta, 2021'in dördüncü çeyreğinde Avustralyalı kullanıcıların platformlarında Covid-19'a adanmış bir bilgi merkezine 3,5 milyondan fazla ziyaret yaptığını bildirdi. Salgının başlangıcından Haziran 2021'e kadar, Kovid-19 ve aşı yanlış bilgilerinin yayılmasına karşı kurallarını ihlal ettiği için 3.000'den fazla hesap, sayfa ve grubu kaldırdı.

Ayrıca bazı yorumcuların sosyal medyanın yayıldığına dair endişelerini dile getirdiklerini söyledi.

Raporda ayrıca, algoritmaların siyasi ve sosyal kutuplaşmadaki rolüne ilişkin akademik araştırmaların çelişkili sonuçlar verdiği ve birçok çalışmanın sosyal medyanın kutuplaşmanın birincil nedeni olmadığını gösterdiği belirtildi.

“Yine de Meta, algoritmaların içeriği nasıl sıraladığı ve dağıttığı konusunda kullanıcılara daha fazla şeffaflık ve kontrol sağlamayı amaçlıyor. Bu amaçla, burada yaptığımız işin şeffaflığını sağlamak için ek bir taahhüt ekledik” dedi.

Google, Microsoft, TikTok, Twitter, Facebook ve Redbubble'ın (isteğe bağlı baskı ürünleri için çevrimiçi bir pazar yeri) Şubat 2021'de Avustralya'da dezenformasyonun yayılmasıyla mücadele etmek için DIGI'nin gönüllü davranış kurallarına katılması dikkat çekicidir.

Ancak, başlangıcından bu yana, kod, Adobe ve Apple olmak üzere iki imza sahibi daha kazandı.

Avustralya Dezenformasyon ve Yanlış Bilgi Uygulama İlkeleri'ni imzalayanların, kendi yaklaşımlarıyla ilgili politikaları yayınlamak ve benimsemek ve kullanıcıların bu politikalara aykırı olabilecek içerikleri bildirmelerine izin vermek de dahil olmak üzere, çevrimiçi yalanla mücadele için önlemler almayı taahhüt ettiği belirtilmelidir.

Kodun taahhüdünün bir kısmı, her şirketin faaliyetlerine ilişkin şeffaflık raporlarının kendi platformlarında yayınlanmasıdır.

DIGI şunları söyledi: "Zaman içinde bu karmaşık zorluklara ilişkin anlayışı artırabilirsek, o zaman endüstri, hükümet, sivil toplum ve akademisyenler politikalarını ve yaklaşımlarını sürekli olarak iyileştirebilir."

DIGI genel müdürü Sunita Bose'un bildirildiğine göre, kodun zararlı yanlış bilgilerle mücadeleye yönelik teknik çabalarda daha fazla şeffaflığı ve kamuya hesap verebilirliği desteklediğini ve DIGI'nin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için gelen yönetim ve diğerleriyle işbirliği yapmayı dört gözle beklediğini söyledi.

2021 şeffaflık raporları, Avustralya'daki yanlış bilgiler ve sahte iddiaları ve hesapları kaldırmak ve işaretlemek, saygın içeriği yükseltmek ve araştırmacılarla ortak olmak için yapılan birçok müdahale hakkında yeni veriler sağlıyor" dedi.

Diğer Platformlar

Google'ın raporuna göre teknoloji devi, Avustralya'da topluluk kurallarını ihlal eden 90.000'den fazla YouTube videosunu kaldırdı ve Avustralya'dan tehlikeli veya yanıltıcı Covid-19 bilgileri içeren 5.000'den fazla video yüklendi.

Ek olarak, TikTok'tan kaldırılan Avustralya tıbbi yanlış bilgi videolarının sayısı 2021'de önemli ölçüde arttı, Ocak'ta yalnızca 24 ve Eylül'de 4.000'den fazla kaldırıldı.

TikTok'un bildirildiğine göre, tıbbi yanlış bilgilerin kaldırılmasındaki artışın, Delta suşunun gelişi ve sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamaları gibi hükümet tarafından başlatılan enfeksiyon yönetimi önlemleri ve aşılama programının paralel olarak sunulması gibi doğrudan Kovid-19 ile ilgili faktörlerle çakıştığı bildirildi. .