Linux Kullanıcılarına Uyarı! Kötü Amaçlı Yazılımlarda Artış Yaşandı

Linux Kullanıcılarına Uyarı! Kötü Amaçlı Yazılımlarda Artış Yaşandı

2021, 10 kata kadar daha fazla kötü amaçlı yazılım örneği gördüğü için yeni yıl Linux için kötü haberler getiriyor.

Yeni yıl, Linux kullanıcıları ve meraklıları için bazı kötü haberler getirdi. Siber güvenlik firması CrowdStrike tarafından yayınlanan bir rapora göre, Linux'a özgü kötü amaçlı yazılımlar 2021'de bir yıl öncesine göre %35 artış gördü.

Daha spesifik olarak, buradaki rapor, çeşitli Nesnelerin İnterneti'ni (IoT) ve mobil cihazları hedef alan Linux kötü amaçlı yazılımlarından ve bu kötü amaçlı yazılımlardan bazılarının, dağıtılmış hizmet reddini gerçekleştirmek için devasa botnet orduları oluşturmak için IoT'yi nasıl kullandığından bahsediyor ( DDoS) saldırıları.

Rapor, daha önce bahsedilen %35 kötü amaçlı yazılım artışının yaklaşık %22'sinin üç aileye ait IoT'ye özgü kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklandığını ekliyor:

  • XorDDoS
  • Mirai
  • Mozi

Açıkça görülüyor ki, en büyük ilerleme, 2021'de kötü amaçlı örneklerin sayısında 2020'ye kıyasla on kat artış veya %900 artış gören Mozi tarafından yapıldı. Mozi botnet'in, dağıtılmış hash tablosunu (DHT) kullandığı bilinmektedir. kötü amaçlı yazılımın rakamlarını bu kadar büyük oranlarda yükseltmesine yardımcı oldu.

O kadar yaygın olmasa da, XorDDoS'un örnek sayısında da %123 veya yaklaşık iki buçuk kat artış oldu.