LineageOS 19: Android 12 tabanlı ROM yeni akıllı telefonlara geliyor

LineageOS 19: Android 12 tabanlı ROM yeni akıllı telefonlara geliyor

Android topluluğundaki en büyük açık kaynaklı yedek işletim sistemi olan LineageOS, nihayet Android 12'nin tüm özelliklerini benimsedi ve sürüm 19 artık birkaç akıllı telefonda mevcut.

LineageOS 17.1, Nisan 2020'de Android 10'u birçok akıllı telefona getirdi, ardından Nisan 2021'de gelen Andorid 11 tabanlı LineageOS 18.1 oldu ve yakın zamanda birkaç hafta içinde Android 12 ile LineageOS 19'u aldık. Güncelleme yalnızca Google Pixel, Asus ZenFone 5z/8, Moto G7 serisi gibi belirli akıllı telefonlarda ve Samsung, OnePlus ve Lenovo'nun diğer bazı cihazlarında mevcuttu, ancak o zamandan beri Galaxy serisi S10, Essential PH-'ye geldi. 1 ve Xiaomi Mi 10T serisi.

Yeni sürüm artık diğer oldukça popüler Android akıllı telefonlarla uyumlu: OnePlus 9, OnePlus 9 Pro, Poco X3 Pro ve Xiaomi Mi A1. OnePlus 9, OnePlus tarafından güncellenmeye devam ettiği için LineageOS'a gerçekten ihtiyaç duymadı, ancak 2017'de piyasaya sürülen Xiaomi Mi A1, uzun zaman önce terk edildi. Bu nedenle, Android 12'yi özel bir ROM aracılığıyla yükleyebilmek, bu akıllı telefonu hala kullananlar için harika bir haber.

LineageOS 19'daki yenilikler neler?

LineageOS 19 sayesinde, zaten birkaç yaşında olan akıllı telefon kullanıcıları artık Android 12'nin çoğu özelliğinin keyfini çıkarabilir. LineageOS 19, renkli döşemeler ve parlaklığı ayarlamak için büyük bir çubuk ile sistem genelinde Android 12 görünümünü benimser.

LineageOS 19, LineageOS'un önceki sürümlerinde sunulan hemen hemen tüm özellikleri korur. Durum çubuğu, farklı saat/pil stilleri ve isteğe bağlı bir ağ trafiği monitörü ile büyük ölçüde özelleştirilebilir. Diğer bir önemli özellik, Samsung cihazlarında Bixby Rutinlerine ve iPhone ve iPad'lerde Kısayollara benzer şekilde çalışan Sistem Profillerini içerir.

Son olarak, ses seviyesi kaydırıcısı artık yalnızca sağ tarafa kaymakla kalmıyor, aynı zamanda alarm ve bildirim sesini ayarlamak için dışarı çekilebilen iki ek kanata da sahip.