Kurucu ortak Twitter ile en büyük pişmanlığını açıkladı

Kurucu ortak Twitter ile en büyük pişmanlığını açıkladı

25 Perşembe günü konuyla ilgili yorum yapan sosyal ağ kurucu ortağı Jack Dorsey'in en büyük pişmanlığı Twitter'ın şirkete dönüşmesi. Kendisi ve ortakları Biz Stone, Noah Glass ve Evan Williams tarafından oluşturulan platform Mart 2006'da piyasaya sürüldü.

Reuters'in bildirdiğine göre, iş adamının pişmanlığı, mikroblogun yaratıcıların hayal ettiği gibi olup olmadığını soran bir takipçisine verdiği yanıtta ortaya çıktı. Geliştirici, "En büyük sorun ve en büyük pişmanlığım bir şirket haline gelmesidir" diye tweet attı.

Bir şirket değilse, hizmet nasıl bir yapı izlemeli? Mesajın ardından Dorsey, kendi görüşüne göre, sosyal ağ için en iyi seçeneğin Devlete veya başka bir şirkete ait olmayan bir “protokol” haline gelmek olduğunu açıkladı.

Twitter'ın eski CEO'suna göre, kuruculardan birinin planladığı yolu izleseydi, platform e-posta gibi çalışacaktı. Bu şekilde, merkezi bir varlığın kontrolüne ihtiyaç duymaz ve insanlar tarafından normal bir şekilde iletişim kurmak için kullanılabilir.

Elon Musk tarafından çağrıldı

Dorsey, artık şirketin yönetim kurulu başkanı konumunda olmamasına rağmen, Elon Musk'ın avukatları tarafından sosyal ağın satın alınmasına ilişkin anlaşmanın ihlali davasında ifade vermekten korktu. Milyarder, anlaşma yapma zorunluluğundan kurtulmaya çalışır ve şirketin bot sayısı konusunda yalan söylediği iddiasını destekleyecek kanıt arar.

Kasım 2021'de mikroblog liderliği pozisyonundan ayrıldığından beri, girişimci, daha önce Square olarak bilinen, dijital ödeme girişimi olan Block'u yönetiyor. Ayrılmasına rağmen, şirketin satışı durumunda birkaç yüz milyon dolar alma hakkı olan Twitter'da hala küçük bir hissesi var.