Kuo: Apple'ın karma gerçeklik kulaklığı 2023'ün ikinci çeyreğinde geliyor

Kuo: Apple'ın karma gerçeklik kulaklığı 2023'ün ikinci çeyreğinde geliyor

Apple'ın WWDC 2022'de yeni karma gerçeklik başlığını tanıtma olasılığı hakkında çok sayıda rapor ve spekülasyon vardı. Ancak şirket, etkinlik sırasında cihaz veya ilgili yazılım özellikleri hakkında bir şey söylemedi. Analist Ming-Chi Kuo, şimdi Apple'ın AR/VR kulaklığının beklenenden biraz daha geç olan Q2 2023'te geleceğine inanıyor.

Tüm söylentilere ve tahminlere rağmen Kuo, WWDC'den günler önce kulaklığın etkinlikte duyurulacağına inanmadığını iddia etmişti. Bunun yerine analist, Apple'ın yeni AR/VR başlığının 2023'ün ilk çeyreğinde gelebileceğini söyledi. Haitong International Securities'den Analist Jeff Pu ayrıca ürünün 2023'ün ilk çeyreğine kadar "erteleneceğini" bildirdi.

WWDC 2022 açılış etkinliği sırasında Apple, karma gerçeklik kulaklığının yakında geleceğine dair herhangi bir işaret vermedi. Kuo, şirketin bir kez daha ürünün piyasaya çıkışını bu sefer 2023'ün ikinci çeyreğine “ertelemeye” karar verdiğine inanıyor.

Analiste göre, Apple'ın önümüzdeki üç ay içinde kulaklığıyla mühendislik doğrulama testlerine (EVT olarak da bilinir) başlaması bekleniyor. Her şey yolunda giderse, ürün 2023'ün başlarında, ön siparişler ve birkaç ay sonra satışa sunulabilir. Kuo ayrıca, şirketin basın duyurusundan haftalar sonra geliştiriciler için yeni ürüne erken erişim sağlayacağına inanıyor.

Görünüşe göre Apple'ın kulaklık duyurusundaki gecikmeye neden olan şey, Çin'de birden fazla Apple tedarikçi tesisini etkileyen COVID-19 karantinaları. Kuo daha önce, Apple'ın ürünü resmi olarak piyasaya sürülmesinden neredeyse bir yıl önce duyurmak istemediğini ve bunun da rakiplerine özelliklerini kopyalamak için zaman vereceğini söylemişti.

Apple'ın karma gerçeklik kulaklığından ne bekleniyor?

Önceki söylentilere dayanarak, Apple'ın AR/VR kulaklığı, iki Micro OLED ekran ve bir AMOLED panelinin yanı sıra ortam ve hareket algılama için gelişmiş sensörleri birleştiren "yenilikçi üç ekranlı bir yapılandırmaya" sahip olacak. Daha spesifik olarak, gelişmiş izleme için 14 adede kadar küçük yerleşik kameraya sahip olabilir.

Elbette Apple'ın karma gerçeklik kulaklığı, yüksek grafik performansı sunabilmesi için bir Apple Silicon çipten güç alacak. Sızan örnekler, tasarımın AirPods Max ve Apple Watch'tan ilham alacağını ve fiyatın 3.000 dolara kadar çıkabileceğini gösteriyor.