Kripto ödeme sistemleri için tehlike olmakla suçlanıyor

Kripto ödeme sistemleri için tehlike olmakla suçlanıyor

Cryptocurrency, ödeme sistemlerinin altyapısını tehlikeye atmakla suçlanıyor. Bir İngiliz neobankasının kurucusu için kripto para sektörü tehlikelidir ve sektördeki şirketler hala düzenlemeden yoksundur.

Dijital banka Starling'in kurucusu Anne Boden, kripto para birimi sektörünün dünyadaki ödeme sistemleri için büyük bir tehlike oluşturduğuna inanıyor. Amsterdam'da fintech'e adanmış bir konferansta, özellikle kriptonun “çok tehlikeli” olduğuna dair güvence verdi.

“Birçok kripto cüzdanı doğrudan ödeme sistemlerine bağlı. Bu, dünyanın her yerindeki ödeme sistemlerimizin güvenliği için bir tehdittir” diyor Anne Boden. Bu bağlamda neobank, kripto para birimlerine dayalı teklifler sunmayacak.

Aynı konuda: Bu yatırımcı, Bitcoin fiyatının 2023'ün başlarında 250.000 dolara ulaşacağını garanti ediyor.
Anne Boden'e göre kripto para birimleri dünyasında çok fazla dolandırıcılık var

Kripto ekosisteminin avantajlardan çok dezavantajlara sahip olduğuna ikna olan Anne Boden, "Sektörün bir bütün olarak, dolandırıcılık ödemelerini işlemek için bitcoin ve kripto para birimleri kullanan kişilerin oluşturduğu tehlikelerin gerçekten farkında olması gerekiyor" diye devam ediyor.

Starling kurucusundan gelen uyarı, geleneksel finanstaki birçok oyuncunun ağlarını kripto para birimlerine açmasıyla geliyor. Bu, belirli kripto para birimlerini destekleyen Mastercard ve kripto para birimleri ile kredi kartıyla ödemelere izin veren Visa'nın durumudur.

İki ana yönetici yavaş yavaş Blockchain üzerindeki dijital varlıkların dünyasına açıldı. Mastercard, SWIFT ağının yakın zamanda ortadan kaybolmasını telafi etmek için kripto endüstrisindeki önde gelen firmalarla çok sayıda ortaklık bile kurdu. Mastercard CEO'su Michael Miebach, bankalararası ödeme ağının 5 yıl içinde artık orada olmayacağına inanıyor.

PayPal, ABD ve Birleşik Krallık'ta Bitcoin ve diğer üç kripto para biriminde ödeme yapılmasına izin verir. Son zamanlarda PayPal, kripto para birimlerinin harici cüzdanlara aktarılmasını da mümkün kıldı. Çevrimiçi ödeme hizmeti, güvenini görünür bir şekilde blok zinciri altyapısına yerleştirir.

Düzenleme eksikliği

“Müşteriler dolandırılıyor. Kripto varlık endüstrisine karşı çok üzgün olan Anne Boden, müşterileri dolandırıcılardan korumak için kriptoyu tanıtmaya çalışmaktan çok daha fazla zaman harcıyor” dedi. Ayrıca, ekosistemdeki şirketlerin kara para aklamayı izleme ve bunlarla mücadele etme konusunda yapacak çok şeyi olduğunu savunuyor.

Ancak son yıllarda, kripto hizmetlerinin gelişimini denetlemek için birçok yasal çerçeve uygulamaya konuldu. Fransa'da özellikle net bir çerçeve oluşturmak için PSAN onayı ve AMF vizesi ortaya çıkmıştır. Benzer girişimler dünyadaki çoğu ülkede geliştirilme aşamasındadır.

“Şu anda, kripto borsalarına giren çok fazla işlem hileli ve endüstri giderek daha fazla kontrol uygulayana kadar… Bence hepimiz bu alana dikkat etmeliyiz”, geçen Nisan ayında zaten uyarmıştı. Bu eleştiri, kripto para piyasasının birkaç haftadır kırmızıda kalmasıyla geliyor. Terra'nın algoritmik stabilcoini UST'nin çöküşünün ardından, tüm piyasa çöktü. Bitcoin, geçtiğimiz Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden çok uzakta 30.000 dolar civarında seyrediyor.

Starling Bank'ı destekleyen ana yatırımcılardan birinin Goldman Sachs'tan başkası olmadığını unutmayın. Amerikan bankası, kripto para birimi arenasına ilk girenlerden biriydi. Geçen yıl, yatırımcı çılgınlığından yararlanmak için kripto para birimi alım satım hizmetini yeniden başlattı. Yatırım bankası ayrıca kriptonun tamamen yeni bir varlık sınıfını temsil ettiğine inanıyor.