İşte Samanyolu'nun Merkezindeki Kara Deliğin İlk Görüntüsü!

İşte Samanyolu'nun Merkezindeki Kara Deliğin İlk Görüntüsü!

Astronomi meraklısıysanız, Event Horizon Telescope (EHT) ekibi tarafından 2019'da keşfedilen süper kütleli kara deliği zaten biliyorsunuzdur. Şimdi, küresel araştırma ekibi bir süper kütlelinin ilk görüntüsünü yakalamayı başardı.

Kendi Samanyolu galaksimizin merkezinde bulunan kara delik. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki ayrıntılara göz atın.

Bilim İnsanları Samanyolu'ndaki Bir Kara Deliğin İlk Görüntüsünü Yakaladı

Saggitarius A* veya Sgr A* ("sadge-ay-star" olarak telaffuz edilir) olarak adlandırılan süper kütleli kara deliğin daha önce var olduğu biliniyordu, çünkü bilim adamları birçok yıldızın yörüngesinde "görünmez, kompakt ve çok kütleli bir şey" yörüngesinde döndüklerini gördüler. Samanyolu." Şimdi, kara deliğin görüntüsü (başlık görüntüsü), varlığının ilk doğrudan görsel kanıtını sağlıyor. Kısa süre önce ABD Ulusal Bilim Vakfı ve Washinton DC'deki Event Horizon Teleskop İşbirliği tarafından düzenlenen bir basın toplantısında yayınlandı.


Sgr A* gezegenimizden yaklaşık 27.000 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Güneşimizden dört milyon kat daha büyük olmasına rağmen, bilim adamları, uzak mesafeden dolayı kara deliği yakalayamadılar. Kara deliğin her iki görüntüsü de benzer görünse de, Sgr A*'nın "M87*'den bin kat daha küçük ve daha az kütleli" olduğu söyleniyor.

Görüntüyü yakalamak için EHT İşbirliği ekibi, sanal bir Dünya boyutunda teleskop oluşturmak için dünya çapındaki mevcut sekiz radyo gözlemevini birleştirdi, Sgr A*'yı birden fazla gece gözlemledi ve saatlerce art arda veri topladı.

Ayrıca bilim adamlarına göre Sgr A*'yı görüntülemek, Messier 87 galaksisinin kara deliğinin daha önce yakalanmış görüntüsü olan M87*'ye kıyasla daha zordu. Bunun nedeni, daha büyük M87* kara deliğinin etrafındaki gazın, daha küçük Sgr A* kara deliğinin gazına kıyasla çok daha yavaş hızlarda dönmesidir. EHT bilim adamlarından biri olan Chi-kwan Chan, bunun "biraz hızlı bir şekilde kuyruğunu kovalayan bir köpek yavrusunun net bir resmini çekmeye çalışmak gibi" olduğunu söylüyor.

Bu sorunların üstesinden gelmek için 300 bilim insanı ve 80 enstitüden oluşan EHT İşbirliği ekibi, Sgr A*'nın gaz hareketini açıklayan yeni, karmaşık araçlar geliştirdi. Basın açıklamasına göre ekip, görüntüyü elde etmek için verileri birleştirmek ve analiz etmek için süper bilgisayarları kullanarak 5 yıl çalıştı.

Şimdi, Sgr A* ve M87'nin görüntüsü ile bilim adamları, yeni astronomik keşifleri ortaya çıkarmak için iki kara deliği karşılaştırabilecek ve aralarındaki farkları inceleyebilecekler. Yani ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda Sgr A'nın ilk görüntüsü hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin.