İspanya polisi, radyoaktivite uyarı ağına (RAR) siber saldırı düzenlemekle suçlanan iki kişiyi tutukladı

İspanya polisi, radyoaktivite uyarı ağına (RAR) siber saldırı düzenlemekle suçlanan iki kişiyi tutukladı

İspanyol polisi, 2021'de ülkenin radyoaktivite uyarı ağını (RAR) hacklemekle suçlanan iki kişiyi tutukladı.

İspanyol polisi, Mart ve Haziran 2021 arasında ülkenin radyoaktivite uyarı ağını (RAR) vuran siber saldırıların arkasındaki bilgisayar korsanları olduğundan şüphelenilen iki kişiyi tutukladı.

RAR sistemi, anormal radyasyon seviyelerini tespit etmek ve çevreye ve nüfusa zarar gelmesini önlemek için koruyucu önlemler almak için ülke genelinde konuşlandırılmış bir gama radyasyon algılama sensörleri ağıdır. Sensörler, DGPCE karargahındaki ölçümleri toplayan ve gerekli emirleri sensörlere ileten kontrol merkezine telefonla bağlanır.

Şüpheliler, RAR sisteminin bakımından sorumlu bir şirketin eski çalışanları olduğundan, bu nedenle sistem hakkında teknik bilgiye sahipler.

İkilinin kimliği bir yıl süren soruşturmanın ardından belirlenirken, polis Madrid ve San Agustín de Guadalix'te iki evde ve bir şirkette arama yaptı. Ajanlar, saldırıda kullanılan çok sayıda bilgisayar ve iletişim cihazı buldu.

İki şüphelinin Sivil Koruma ve Acil Durumlar Genel Müdürlüğü'nün (DGPGE) ağına erişimi vardı ve sensörleri sistemden ayırarak nükleer santrallerin çevresinde bile algılama kapasitelerini azalttı.

Ulusal Polis Siber Saldırı Grubu, DGPGE'nin yardımıyla, saldırganların ağa erişim sağladıktan sonra kontrol merkezindeki RAR yönetim web uygulamasını silmeye çalıştıklarını belirledi. Şüpheliler, mevcut 800 sensörden 300'den fazla sensörü hedef aldı.

Haziran 2021'de sona eren siber saldırılar,

Paralel olarak, ikili sensörlere karşı bireysel saldırılar başlattı, İspanya'ya yayılmış 800'den 300'ünü ele geçirdi, esasen kontrol merkeziyle olan bağlantılarını kopardı ve veri alışverişini bozdu.

RAR'a yönelik siber saldırılar, güvenlik ihlalinin İspanyol yetkililer tarafından keşfedilmesinin ardından Haziran 2021'de durduruldu.

“Soruşturma sırasında, iki tutuklunun, DGPCE tarafından sözleşmeli bir şirket aracılığıyla, RAR sisteminin bakım programından sorumlu oldukları ve bu konuda derin bilgilerine sahip oldukları ve bu sayede operasyonu gerçekleştirmelerini kolaylaştırdığı belirlendi. saldırır ve yazarlıklarını maskeleme çabalarında onlara yardımcı olur, bu da soruşturmanın zorluğunu önemli ölçüde artırır.” Policia National tarafından yayınlanan duyuruyu okur.

Polis saldırı hakkında ek bilgi vermedi, şu anda saldırının arkasındaki motivasyon bilinmiyor.