iPhone 14 Pro Kamera Özellikleri Sızdırıldı!

iPhone 14 Pro Kamera Özellikleri Sızdırıldı!

iPhone 14 Pro'nun yükseltilmiş 48 megapiksel kameraya sahip olduğu söylentileri ortaya çıktı! İşte detaylar..

Tayvanlı araştırma firması TrendForce'a göre iPhone 14 Pro modellerinde 48 megapiksel kamera bulunacak. Spesifik olarak bu, şu anda iPhone 13 Pro modellerinde 12 megapiksel olan arkaya bakan Geniş kamerayı ifade eder.

iPhone 14 Pro modellerine 48 megapiksel Geniş kameranın eklenmesi, yükseltilmiş kameranın 8K video kaydını desteklemesini bekleyen analist Ming-Chi Kuo da dahil olmak üzere birçok kaynak tarafından zaten belirtilmişti.

Aynı görüntü sensörü boyutunu korurken bir akıllı telefon kamerasının megapiksel sayısını artırmak, daha küçük piksellerle sonuçlanır, bu da daha az ışığın yakalanmasını sağlayarak daha düşük kaliteli, düşük ışıkta fotoğraflar elde edilmesini sağlar. Çözüm olarak Kuo, daha önce iPhone 14 Pro modellerinin hem 48 megapiksel hem de 12 megapiksel çıkışı destekleyeceğini ve bunun muhtemelen piksel gruplama olarak bilinen bir işlemle elde edileceğini söylemişti.

Samsung Galaxy S21 Ultra gibi bazı Android telefonlarda halihazırda kullanılmakta olan piksel gruplama, gelişmiş düşük ışık hassasiyeti için kameranın görüntü sensöründeki birden çok küçük pikselden gelen verileri tek bir "süper piksel"de birleştirir. Piksel gruplama, iPhone 14 Pro modellerinin parlak koşullarda yüksek çözünürlüklü 48 megapiksel fotoğraflar ve düşük ışık koşullarında hala daha yüksek kalitede 12 megapiksel fotoğraflar çekmesine olanak tanır.

iPhone 14 Pro modelleri, 48 megapiksel fotoğrafların büyük dosya boyutu göz önüne alındığında, varsayılan olarak 12 megapiksel fotoğraflar çekecektir, ancak Apple'ın uygulaması görülmeye devam ediyor.

Apple'ın Eylül ayında 6.1 inç iPhone 14, 6.7 inç iPhone 14 Max, 6.1 inç iPhone 14 Pro ve 6.7 inç iPhone 14 Pro Max olmak üzere 48 megapiksel kameralı dört yeni iPhone 14 modelini duyurması bekleniyor. son iki cihazda mevcuttur.