iPhone 13, Video Portre Modu, ProRes ve Daha İyi UW Kameralara Sahip Olacak

iPhone 13, Video Portre Modu, ProRes ve Daha İyi UW Kameralara Sahip Olacak

Apple, yakında iPhone 13 serisini piyasaya sürmeye hazır. Lansman öncesinde, yeni bir sızıntı, video Portre modu da dahil olmak üzere gelişmiş kamera özelliklerini detaylandırıyor.

Apple'ın bir sonraki iPhone serisini hazırladığı söyleniyor. iPhone 13 serisi önümüzdeki ay resmiyet kazanabilir. Duyuru öncesinde, yaklaşan akıllı telefonların bazı özellikleri, sızıntılar ve söylentilerle detaylandırıldı. En sonuncusu, 2021 iPhone'ların gelişmiş video yeteneklerini detaylandırıyor.

Bloomberg'den gelen bir rapora göre, iPhone 13 serisi, kullanıcıların görüntülerin arka planını bulanıklaştırmasına olanak tanıyan bir video portre moduna sahip olacak. Şirketin ayrıca ProRes adı verilen daha yüksek kaliteli bir formatta video kaydetme özelliğini tanıttığı söyleniyor. Ayrıca, 2021 iPhone'ları fotoğrafların görünümünü ve renklerini iyileştiren yeni bir filtre benzeri sistem içerebilir. Kamera özelliklerinin iPhone 13 serisi için önemli bir satış noktası olacağı söyleniyor.

Hatırlamak gerekirse, Apple Portre modu özelliğini 2016 yılında iPhone 7 Plus ile tanıttı. Kısa sürede kullanıcıların desteğini aldı. Sonuç olarak, artık fotoğraflar için portre modu özelliği sunan ekonomik telefonları bile görüyoruz. Ancak aynı bulanıklığı videolara uygulamak sıkıcı bir iştir. Apple, dahili olarak Sinematik Video olarak adlandırılan bu özelliği tanıtıyor.

Farkında olmayanlar için portre modu, arka planı bulanıklaştırırken bir kişiyi keskin bir şekilde odaklamanıza olanak tanır. Başka bir deyişle, bir bokeh efekti ekler. Ancak videolara bokeh eklemek daha önce görmediğimiz bir şey değil. Oppo'nun en yeni Reno 6 serisi bu özelliği sunuyor.

iPhone 13 serisi, kullanıcıların daha yüksek kaliteli bir biçimde klip çekmesine olanak tanıyan yeni bir ProRes video kayıt özelliği sunacak. Bu nedenle, editörlere post prodüksiyon sırasında daha fazla kontrol sağlar. Ek olarak, resimlerinizdeki renklerin ve vurguların görünümünü daha iyi kontrol edebilirsiniz. Bu özellik standart filtrelerden farklı olacaktır.

Kamera geliştirmelerinin yanı sıra rapor, iPhone 13 serisinin mütevazı bir yükseltme olacağını söylemeye devam ediyor. Apple, iPhone 12 serisiyle iPhone'ların tasarımını zaten yeniledi. Bu nedenle, büyük bir tasarım revizyonu beklenmiyor.

Cupertino şirketi, aynı 5,4 inç ve 6,1 inç normal boyutları ve 6,1 inç ve 6,7 inç Pro ekran boyutlarını korumaya eğilimlidir. Ayrıca, daha hızlı bir A15 yongası ve daha küçük bir çentik elde edebilirsiniz. Apple ayrıca daha yumuşak kaydırma için daha hızlı bir yenileme hızı sunabilir.