Intel'in çip üretimi işi için ilk müşterisi MediaTek

Intel'in çip üretimi işi için ilk müşterisi MediaTek

Raporlara göre, Intel'in yeniden canlandırılan sözleşmeli çip üretim işinin ilk büyük müşterisi Tayvanlı çip tasarımcısı MediaTek.

MediaTek, çoğunlukla orta sınıf Android telefonlara güç sağlayan çipler tasarlamasıyla bilinir. Ancak şirket ayrıca tabletler, Chromebook'lar, yönlendiriciler, IoT ve akıllı ev cihazları gibi ağ ürünleri ve hatta arabalar için çipler tasarlıyor.

Son zamanlarda şirket, amiral gemisi sınıfı Android telefonlarda görünecek olan Dimensity 9000+ yonga setini tanıttı.

Merkezi Tayvan, Hsinchu'da bulunan MediaTek'in 2021'de Broadcom, NVIDIA ve Qualcomm'un arkasında, ancak AMD'nin önünde dördüncü en büyük masalsız çip tasarımcısı olduğu bildiriliyor. Şirketin geçen yılki geliri 17,6 milyar ABD dolarıydı.

MediaTek şimdiye kadar çipini üretmek için büyük ölçüde TSMC'ye güvendi. Intel ile yaptığı anlaşma, üretimini çeşitlendirmesine ve daha dengeli bir tedarik zinciri sağlamasına olanak sağlayacak.

Intel'e gelince, başkaları için çip üretmeye yönelik bu hareket, şirketin Intel Foundry Services aracılığıyla işlerini çeşitlendirmeleri için x86, ARM ve RISC-V çiplerinin geliştirilmesine ve üretilmesine yardımcı olacağı şirketin yeni IDM 2.0 stratejisinin bir parçası.