Intel: Yükselen Çip Fiyatları Bilgisayarları Daha Pahalı Yapabilir

Intel: Yükselen Çip Fiyatları Bilgisayarları Daha Pahalı Yapabilir

Intel, Nikkei Asia tarafından Perşembe (14) bildirildiği üzere, işlemcilerinin fiyatlarını bu yıl içinde artırmayı planladığı konusunda müşterilere bilgi veriyor. Karar, bilgisayar ürünleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve bu da onları daha pahalı hale getirebilir.

Rapora göre yarı iletken devi, malzeme alımı ve cips üretimi ile ilgili artan maliyetleri fiyatlardaki artışa gerekçe olarak kullanıyor. Bilgisayar işlemcilerine ek olarak, Wi-Fi için yongalar ve sunucular için CPU'lar gibi onun ürettiği diğer ürünler de etkilenebilir.

Yeni değerler, yayına göre, kurumsal halka veya nihai tüketiciye yönelik olsun, ürünün türüne bağlı olarak %10 ila %20 arasında bir artışa sahip olmalıdır. İkinci yarıyılın başında yürürlüğe girmeleri mümkündür.

Intel çiplerinin fiyatlarındaki değişiklik, birçok ülkede artan enflasyonun ortasında geliyor. Örneğin, Kuzey Amerika pazarında tüketici fiyatları Haziran ayında %9,1 arttı ve bu ABD'de son 40 yılın en büyük artışı oldu.
Zincirleme tepki

Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosunda yongaları için tahsil edilen tutarları artırma niyetinin sinyallerini veren Intel'e ek olarak, Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi'nin (TSMC) de 2023'ten itibaren fiyatları tek haneli rakamlarla artırması bekleniyor. Tayvanlı marka AMD işlemciler ürettiğinden, değişikliklerin birkaç cephede hissedilmesi gerekiyor.

Fiyatlar giderek daha fazla yükselme eğilimi gösterirken, 2020 ile 2021 yılları arasında covid-19 pandemisinin neden olduğu kısıtlamalar nedeniyle büyük bir sıçrama yaşayan PC satışları, 2022'de düşmeye başladı. Intel müşterileri, Acer ve Asus gibi markalar şimdiden uyardı. sonbahar hakkında.

Satışların yavaşlaması ile birlikte, son birkaç ayda endüstrinin birçok bölümünü rahatsız eden küresel cips sıkıntısı bile yakında bir sorun olmaktan çıkabilir. Acer CEO'su Jason Chen bu hafta yaptığı açıklamada, şirketinin artık yarı iletken sıkıntısıyla uğraşmadığını söyledi.