Intel ve TSMC, Küresel Çip Yetersizliği Nedeniyle Başka Sorunlarla Karşılaşıyor

Intel ve TSMC, Küresel Çip Yetersizliği Nedeniyle Başka Sorunlarla Karşılaşıyor

Küresel çip kıtlığı, sektörü çeşitli şekillerde etkiliyor ve bu da pazardaki talebi karşılama sürecini yavaşlatabilir.

Intel ve Apple yonga üreticisi TSMC'den yöneticiler, yonga yapım makineleri için yongaların, yonga sıkıntısı kısıtlamaları arasında kıt olan şeylerden biri olduğunu söylüyor.

9To5Mac'e göre, yeni çip yapma makineleri satın almak, karmaşıklıkları ve incelikleri göz önüne alındığında hiçbir zaman hızlı bir süreç olmadı, ancak pandemi öncesi teslim süreleri aylarla ölçülüyordu.

Pek çok yorumcu, çip sıkıntısının bu yılın sonuna kadar azalmasını beklediklerini söylerken, WSJ, çip üreten şirketlerin bunu aşırı iyimser bir görüş olarak nitelendirdiğini bildiriyor.

Pandemi döneminde dizüstü bilgisayarlar ve diğer çipe aç cihazlara yönelik aşırı talepteki sapma olarak başlayan şey, endüstri için yapısal bir soruna dönüştü.

Şimdi birçok çip yöneticisi, sorunun 2023 ve 2024'e, hatta daha uzun süre devam edeceğini söylüyor.

Bazı yonga üreticileri, yonga makinesi üreten müşterilere öncelik veriyor.

Çip yapma ekipmanı da dahil olmak üzere her türlü elektronik cihazdaki verileri işleyen bir mikrodenetleyici çip üreticisi olan Microchip Technology Inc.'in CEO'su Ganesh Moorthy, şirketinin şu anda çip-ekipman tedarikçilerini öncelikli müşteriler olarak gördüğünü söyledi. Covid pandemisinin başlangıcında tedavi edilen tıbbi cihaz üreticileri.

Intel ve Apple yonga üreticisi TSMC, bu yaklaşımın daha geniş çapta benimsenmesini talep edenler arasında.

Yakın tarihli bir endüstri tanıtım belgesi, böyle bir "çarpan etkisinin" faydalarını tartıştı. Analiz, üretildikten sonra yeniden programlanabilen, ancak daha sonra her yıl aynı çiplerden 320.000'in yapılmasına yardımcı olan, karmaşık bir test aracının 80 uzman çip gerektirdiğini söyledi.