Intel, Performanslı Yeni Ekran Kartı Markasını Açıklandı: Intel Arc

Intel, Performanslı Yeni Ekran Kartı Markasını Açıklandı: Intel Arc

Intel Arc, Xe HPG (DG2) ayrık oyun grafiklerinin resmi markasıdır.

Intel bugün, Xe HPG mimarisine (kod adı DG2) dayalı olacak olan, yaklaşmakta olan yüksek kaliteli ayrık grafik kartının markasını açıkladı. Team Blue, donanım veya yazılım olsun, DG2'ye dayalı tüm bu tür ürünleri tamamen yeni "Arc" markası altında gösterecek.

Aslında. Intel'in tüm gelecek nesil bağımsız grafikleri de Arc kullanacağından, Arc markası sadece DG2'nin ötesine geçecek. Esasen Intel's Arc, Nvidia'nın GeForce ve AMD'nin Radeon'una (başlangıçta ATI'ler) benzer olacaktır.

Markalaşmanın yanı sıra şirket, Arc ürünlerinin piyasaya sürülmesiyle ilgili planlarıyla ilgili daha fazla ayrıntı da açıkladı. Intel, ilk Arc ürünlerinin gelecek yılın ilk çeyreğinde (Q1 2022) hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlara geleceğini söylüyor. Firmanın CES 2022 etkinliğinde birinci nesil Arc ürün gruplarını piyasaya süreceği söyleniyor. Yukarıda belirtildiği gibi, bu birinci nesil ürünler Xe HPG'ye (kod adı DG2) dayalı olacaktır. Intel ayrıca DG2 kod adını "Alchemist" olarak revize etti.

Alchemist'in yanı sıra şirket, Arc grafik ürünlerinin gelecek neslinin kod adlarını açıkladı. Bunlar:

Battlemage (ikinci nesil)
Göksel (üçüncü nesil)
Druid (dördüncü nesil)

Yaklaşan bu mimariler hakkında daha fazla ayrıntı muhtemelen daha sonra açıklanacak.

Ayrıntılardan bahsetmişken Intel, birinci nesil Arc veya Alchemist hakkında biraz konuştu. Şirket, Alchemist'in donanım hızlandırmalı ışın izleme özelliğine sahip olacağını yineledi. Ayrıca Intel'in Nvidia'nın DLSS'si gibi kendi AI güdümlü süper örnekleme teknolojisine sahip olacağına dair bir onay var. Teknolojinin en azından dahili olarak XeSS olarak adlandırıldığı söyleniyor. Alchemist ayrıca DirectX 12 Ultimate API için tam desteğe sahip olacak.

Şirket önümüzdeki yıl CES'te Alchemist hakkında biraz daha konuşacak, çünkü bugünkü duyurunun ana odak noktası yeni Arc markasının ortaya çıkmasıydı. Resmi basın bülteninde daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz.