Intel, Pentium ve Celeron markalarını sonlandırıyor

Intel, Pentium ve Celeron markalarını sonlandırıyor

Intel, 2023 ve sonrasında piyasaya sürülen mobil işlemcileri için iyi bilinen "Pentium" ve "Celeron" markalarını ortadan kaldırdığını duyurdu.

Bunun yerine basit bir "Intel İşlemci" markasıyla değiştirilecekler. Şirket, bunun nedeninin alt son ürün yığınını basitleştirmek olduğunu belirtiyor.

Intel başkan yardımcısı ve Mobil İstemci Platformları geçici genel müdürü Josh Newman, değişikliği şöyle açıkladı:

İster iş ister oyun için olsun, PC'nin önemi, teknolojik gelişimin kavurucu hızı dünyayı şekillendirmeye devam ettikçe daha da belirgin hale geldi. Intel, kullanıcılara fayda sağlamak için inovasyonu yönlendirmeye kendini adamıştır ve giriş seviyesi işlemci ailelerimiz, tüm fiyat noktalarında bilgisayar standardını yükseltmek için çok önemli olmuştur. Yeni Intel İşlemci markası, kullanıcıların ihtiyaçları için doğru işlemciyi seçmeye odaklanabilmeleri için tekliflerimizi basitleştirecek.

Intel masaüstü CPU'lardan bahsetmedi, bu nedenle markanın masaüstü SKU'ları için kullanılmaya devam edip etmeyeceği belli değil.

Pentium markası 1993'te tanıtıldı ve Celeron bunu beş yıl sonra 1998'de izledi. Bunların her ikisi de bugün giriş seviyesi temel ürünlerle ilişkilendirilirken, özellikle Pentium, en azından Intel Core CPU'lar piyasaya çıkana kadar ana akım ve yüksek performanslı parçaları ifade ediyordu. 2006.