Intel, Mega Çip Fabrikasını Duyurdu!

Intel, Mega Çip Fabrikasını Duyurdu!

Intel, Ohio'daki çip fabrikasını duyurdu. İşte tüm detaylar..

Intel'in bir süredir hızlandırıcıya birçok yönden adım atması, bu noktada artık tartışmayı desteklemeyen bir şey. Teknolojik evrimi açısından bunu on ikinci nesil Intel Core ile gördük. Alder Lake ile teknoloji güç kazandı ve Raptor Lake hakkında öğrendiklerimiz daha da umut verici. AMD'nin işi onlar için zorlaştırmayacağı doğru, ancak tam olarak bu, kullanıcılara her iki şirketin de gelecek nesillerinin çok ilginç olacağını garanti ediyor.

Öte yandan Intel, mevcut çip sıkıntısı durumuyla ilgili endişesini de gösteriyor ve bunu mümkün olan en iyi şekilde yapıyor: bunlar her zaman işe yaramasa bile çözümler önermek. Örneğin iki aydan biraz daha uzun bir süre önce şirketin Çin'deki üretimini artırma planlarının ABD yönetiminin onayını almadığını öğrendik.

Bununla birlikte, bu diğer eylem kesinlikle sadece bu onayı almakla kalmayacak, aynı zamanda Biden yönetimi tarafından kesinlikle açık kollarla karşılanacaktır. Ve şirketin kendisi tarafından bildirildiği üzere Intel, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri'nde en az iki fabrikası olan yeni bir mega fabrika kuracak. İnşası yakında başlayacak olan ve Intel'in 2025'te bir noktada faaliyete geçmesini umduğu bir tesis.

Megafabrika ilk etapta yaklaşık 400 hektar büyüklüğe sahip olacak ve iki üretim tesisine sahip olacak. Bununla birlikte, 800 hektara kadar iki kat büyütülebilir ve sekiz üretim tesisine kadar ev sahipliği yapabilir. Başlangıç ​​için yatırım 20.000 milyon dolardan fazla olacak ve fabrika mümkün olan maksimum büyüklüğe ulaşırsa 100.000'e yükselebilir ve şirket faaliyete geçtiğinde yaklaşık 3.000 doğrudan iş yaratmayı umuyor.

Bu yeni tesisle ilgili en iddialı plan yerine getirilirse, Intel dünyanın en büyük çip üretim fabrikasına sahip olmakla övünebilir, ancak tam kurulumu yaklaşık on yıl sürebilir, yani orta vadeli bir plandan bahsediyoruz. Ancak chip talebinin devam etmesi veya azalması pek olası değil. Aksine, gelecekte nasıl artmaya devam edeceğini göreceğimize bahse girebiliriz.

Böylece, bu mega proje ile Intel, yalnızca mevcut kıtlık durumuna yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda talepte öngörülebilirden daha fazla artış öngörecektir. Ve bugün, kıtlıklardan etkilenen birçok sektör var ki bu, Intel'in bu tür eylemlerle orta vadede kaçınmak istediği bir durum.