Intel: Finansal raporun hayal kırıklığı yaratmasının ardından hisse senetleri %10 düştü

Intel: Finansal raporun hayal kırıklığı yaratmasının ardından hisse senetleri %10 düştü

Bu Perşembe (28), Intel hisseleri kazanç raporunun açıklanmasının ardından uzun işlem seanslarında %10 değer kaybetti. Belge, şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde %16,97 ya da 2,6 milyar dolar artışla 17,92 milyar dolarlık tahmini kârını "biraz" kaçırdığını ortaya koyuyor.

Dönemi "sadece" 15,32 milyar $'lık kârla kapatan Intel, yıllık %22 düşüş yaşadı. Analistlerle yaptığı sanal bir konferansta, şirketin CEO'su Pat Gelsinger, artan enflasyon nedeniyle ekonomide bir frenleme senaryosu ile karşı karşıya olduğu için, elde edilen performanstan esas olarak pandemi sonrası dönemin sorumlu olduğunu açıkladı.

Yıl sonu için Intel, kazanç beklentilerini 68 milyar dolara yeniden ayarlayarak, uzmanlar tarafından geçen çeyrekte 76 milyar dolarlık tahminin önemli ölçüde altında kaldı.

PC pazarında büyük düşüş

Muhtemelen, Intel'in mali gelirindeki düşüşün ana nedenlerinden biri, genel bilgisayar pazarının minimizasyonu ile ilişkilendirilebilir. Microsoft'ta olduğu gibi, Intel de küçük ve orta ölçekli işletmeler için ekipman satışlarında önemli düşüşlerle uğraşmak zorunda kaldı.

Bu bağlamda, araştırma firması Gartner, bu yılın ikinci çeyreğinde PC satışlarında %13'lük bir düşüşün ayrıntılarını verdi - bu, işletim maliyetlerindeki genel artıştan kaynaklanan bir sorun. Ancak Intel'in finans başkanı David Zinsner, sorunun zaten dibini bulduğuna inanıyor. Ona göre, yıl sonunda sezonluk satışlardaki artış ve fiyatlardaki artış, şirketin net karını %51 ile %53 arasında tutmalı.