Intel, Çin'deki Üretimini Artıramayacak; İşte Detaylar

Intel, Çin'deki Üretimini Artıramayacak; İşte Detaylar

Biden Yönetimi, Intel'in Çin'de Çip Üretme Planlarına Karşı Çıktı!

Mevcut çip sıkıntısı göz önüne alındığında, üreticiler her türlü olası çözümü arıyor. Sektörün önde gelen şirketlerinden biri olan Intel de elbette istisna değil. Ve sadece daha entegre üretmek daha fazla satış anlamına geldiği için değil, bu durumun etkisi sadece teknoloji sektöründe değil, entegreye bağlı olduğu birçok sektörde de sonuçları hissediliyor.

Intel'in bu sorun için önerdiği çözümlerden biri, Chengdu'da bulunan bir fabrikayı kullanarak Çin'deki üretim hacmini artırmaktı. Bu hemen bir çözüm olmayacak, ancak gerekli hazırlıklar karmaşık, bu nedenle üretim 2022'nin sonunda başlayabilirdi. Kıtlığın geldiği yıl içinde giderek azalacağına dair giderek artan genel algıya uyan bir şey, ancak bu, arz ve talebin tekrar dengeleneceği 2023 yılına kadar olmayacak.

Şirket açıklamada, "Intel ve Biden yönetimi, sektördeki mevcut mikroçip kıtlığını ele alma hedefini paylaşıyor ve ABD hükümetiyle bir dizi yaklaşımı araştırdık" dedi. "Odak noktamız, mevcut yarı iletken üretim operasyonlarımızın devam eden önemli genişlemesi ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki yeni gofret üretim tesislerine on milyarlarca dolar yatırım yapma planlarımız." dedi.

intel-cindeki-uretimini-artiramayacak-iste-detaylar.jpg

Ancak Intel ve Biden yönetimi hedef üzerinde hemfikir olsa da, bunu başarmanın araçları söz konusu olduğunda aynı durum söz konusu değil. Şirket için gerçekten sürpriz olmaması gereken bir şey, çünkü aynı ortamda okuyabileceğimiz gibi, Intel birkaç hafta önce planını sunduğunda, Biden yönetiminin yetkilileri önlemi şiddetle caydırdı.

Beyaz Saray'ın Intel'in planlarına karşı çıkmasının nedeni güvenlik ve daha çok ABD yöneticisinin Asya devine belirli stratejik yatırımları kısıtlama olasılığını düşüneceği özellikle zor bir zamanda. Belirli işlemler veya yatırımlar hakkında yorum yapmayı reddeden bir Beyaz Saray temsilcisinin sözleriyle, yönetimin "Çin'in Amerikan teknolojisini, bilgisini ve yatırımını en son yetenekleri geliştirmek için kullanmasını engellemeye çok odaklandığını" söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.